Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Rząd widzi zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego i chce jego kontynuacji

Rząd widzi zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego i chce jego kontynuacji
14.05.2024, o godz. 11:01
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd widząc zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego pracuje nad jego kontynuacją, a na razie chce usprawnić istniejący program. W tym celu wyda stosowne rozporządzenie - podano w wykazie prac rządu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Program wsparcia budownictwa czynszowego (SBC) został wdrożony w 2015 r. i przewidziany na okres 10 lat. Rok 2024 r. jest ostatnim rokiem, w którym inwestorzy mogą aplikować o preferencyjne kredyty.

“Z informacji przekazywanych przez operatora programu, czyli BGK, wynika, że ze względu na znaczny wzrost zgłaszanego przez inwestorów zapotrzebowania na środki kredytowe w ramach programu SBC, w celu jego płynnego zakończenia, jak również umożliwienia podjęcia prac nad kolejnym programem wspierającym ten sektor budownictwa mieszkaniowego na wynajem, konieczne jest wprowadzenie usprawnień, które w pełni pozwolą na wykorzystanie pozostałego w ramach aktualnego programu potencjału, jak również dalsze wsparcie budownictwa czynszowego dla osób z ograniczonymi dochodami do momentu wypracowania nowego programu wspierającego ten sektor mieszkaniowy” – podał rząd.

Proponowane rozwiązania

Wśród proponowanych rozwiązań należy wymienić:

– przesunięcie ostatecznej daty składania wniosków w ramach programu SBC na 30 września 2025 r. – co umożliwi, w przypadku zwrotów lub rezygnacji z finansowania zwrotnego przedsięwzięć zakwalifikowanych w ramach wcześniejszych edycji programu SBC, pełne wykorzystanie środków udostępnionych przez BGK na realizację programu;

– skrócenie i usprawnienie procesu ubiegania się przez kredytobiorców o udzielenie finansowania zwrotnego;

– dodanie nowych kryteriów oceny punktowej wniosków w załączniku do rozporządzenia, mających na celu premiowanie wniosków dotyczących przedsięwzięć przygotowanych już do realizacji w stopniu gwarantującym osiągnięcie zakładanych efektów w postaci budowy lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu (w tym przede wszystkim tych, w przypadku których została już wydana prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę).

Z danych BGK wynika, że w ramach dotychczasowych 15 edycji programu SBC zakwalifikowano 468 wniosków na budowę 26.323 mieszkań o wartości inwestycji 9,5 mld zł, na kwotę kredytu 4 mld zł. Przy czym, w ramach ostatniej, jesiennej edycji programu SBC w 2023 r. inwestorzy złożyli aż 111 wniosków na kwotę kredytu 2,9 mld zł, czyli kwotę przekraczającą dostępne na program środki. Wnioski dotyczyły realizacji 10,2 tys. mieszkań. Mając na względzie kwotę dostępną w BGK na tę edycję programu, kwalifikacje uzyskało 61 wniosków na kwotę 829 mln zł. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024