Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 polskich dworców. W czwartek w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

– Bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach – powiedział minister infrastruktury.

– W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK – powiedział Adamczyk.

Jak dodał, pruszkowski dworzec z 1924 r. niedługo odzyska dawną świetność, będzie przystosowany także dla osób niepełnoprawnych. Z uwagi na historyczny charakter obiektu prace będą prowadzone we współpracy z mazowieckim konserwatorem zabytków.

Koszt modernizacji dworca w Pruszkowie wyniesie 9,6 mln zł i zostanie sfinansowany przez PKP PLK i środki budżetu państwa. Przebudowa będzie realizowana równolegle z modernizacją podmiejskiej linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj