Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Rząd zajmie się projektem noweli o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Rząd zajmie się projektem noweli o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
MŁ/PAP
23.08.2022, o godz. 13:23
czas czytania: około 3 minut
0

Rząd we wtorek (23.08) ma zająć się projektem noweli o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - wynika z porządku posiedzeń Rady Ministrów. Zgodnie z projektem MF samorządy w 2022 r. uzyskają 13 mld 673 mln zł dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Jak wynika z informacji zamieszczonych w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, planowana nowelizacja jest związana z potrzebą “wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań publicznych, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców”.

“Samorządy będą mogły dysponować dodatkowymi środkami już w 2022 r., co jest istotne biorąc pod uwagę obserwowany wzrost cen, który jest wynikiem odziaływania wielu czynników nakładających się na siebie, w szczególności pandemii COVID-19 oraz inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Te czynniki wpływają na sytuację ekonomiczno-finansową nie tylko gospodarstw domowych, ale również na sektor finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego” – wskazano.

Czy sytuacja finansowa samorządów ulegnie poprawie?

W projekcie znajdzie się kilka rozwiązań mających poprawić sytuację finansową samorządów. Wśród nich jest “wprowadzenie możliwości przekazania jednostkom samorządu terytorialnego w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13 mld 673 mln zł”.

Jak podano, środki te byłyby wsparciem finansowym w realizacji zadań własnych samorządu terytorialnego, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców.

“Dzięki tym zmianom jednostki samorządu terytorialnego otrzymają jeszcze w tym roku dodatkowe środki, ponad te gwarantowane w 2023 r. zgodnie obecnymi przepisami (czyli ponad część rozwojową subwencji ogólnej). Wcześniejsze przekazanie środków finansowych oraz ich zwiększenie jest korzystne dla samorządów szczególnie w związku z inflacją” – napisano.

W 2023 roku samorządy nie otrzymają części rozwojowej subwencji ogólnej

Dodano, że z uwagi na wcześniejsze zasilenie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w roku 2023 nie otrzymają one części rozwojowej subwencji ogólnej. Nie zostanie ona zaplanowana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023.

W projekcie zawarto także rozwiązania mające na celu dostosowanie reguł fiskalnych obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego do obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, tj. wprowadzenie czasowych preferencji w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz limitu długu.

“Proponowane zmiany przewidują przedłużenie możliwości bilansowania części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego na lata 2023-2025 wolnymi środkami będącymi w dyspozycji jednostki. Dodatkowo proponuje się możliwość niespełnienia przez jednostkę samorządu terytorialnego relacji ograniczającej wysokość spłaty długu, czyli indywidualnego limitu spłaty zobowiązań (…), pod warunkiem gdy łączna kwota długu jednostki nie przekroczy 100 proc. jej dochodów ogółem pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze (…) oraz powiększonych o planowane przychody z tytułów określonych w art. 217 ust. 2 pkt 4-8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych nieprzeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego” – podano.

Poza tym proponuje się wydłużenie okresu o rok wydatkowania środków otrzymanych z budżetu państwa przez gminy w roku 2021 z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji.

Z informacji wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd w III kw. tego roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024