1 / 14

W Toruniu wyłoniono dwa zwycięskie projekty na zagospodarowanie lewobrzeża Wisły. Koncepcje dotyczące prawego brzegu rzeki nie zyskały uznania w oczach magistratu.

Konkursy na zagospodarowanie obu brzegów Wisły w Toruniu ogłoszone zostały w grudniu ub.r. Po weryfikacji warunków formalnych do udziału w konkursie dopuszczonych zostało w sumie 45 uczestników. Jednak ostatecznie w wymaganym terminie wpłynęły tylko trzy prace konkursowe dotyczące zagospodarowania lewobrzeża i cztery prawobrzeża rzeki.

W przypadku lewego brzegu od uczestników oczekiwano, aby w swojej pracy przedstawili szczegółowe rozwiązania dla dowolnego obszaru w okolicy Rezerwatu Kępy Bazarowej, Zamku Dybowskiego oraz dodatkowo jednego dowolnego terenu objętego zakresem konkursu. Projektujący zagospodarowanie prawobrzeża Wisły mieli zaś przedstawić koncepcję dla otoczenia Portu Zimowego z cyplem południowym, ulicy Popiełuszki i terenu Żwirowni, wybranego obszaru na wysokości Martówki, obszaru Portu Drzewnego oraz dodatkowo jednego dowolnego terenu objętego zakresem konkursu.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Sąd konkursowy pod przewodnictwem wiceprezydenta Torunia Zbigniewa Rasielewskiego uznał, iż żaden z projektów dotyczących zagospodarowania prawego brzegu Wisły nie spełnia oczekiwań miasta. Nie wyłoniono zatem zwycięskich prac. W przypadku lewobrzeża przyznano dwie nagrody. Pierwsza w wysokości 35 tys. zł przypadła Arturowi Klimczakowi, architektowi z Wrocławia, który projekt swój stworzył wraz z architektką krajobrazu Anną Dyduszyńską. Drugą nagrodę w wysokości 21 tys. zł odebrała Maja Matuszewska z Warszawy, która swój projekt opracowała wraz z trzyosobowym zespołem.

– Propozycje zawarte w zwycięskiej pracy zakładają łagodne przekształcenie obszaru, zapewniają zachowanie potrzebnych i ważnych elementów przyrodniczych oraz historycznych, jak Zamek Dybowski i Kępa Bazarowa oraz nadanie im funkcji turystycznych, rekreacyjnych i wypoczynkowych. Teraz czeka nas bardzo żmudny etap dochodzenia do realizacji tego projektu – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Jeśli dojdzie do podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu, może nastąpić etap prac projektowych. Jeśli zaś umowa nie zostanie podpisana, możemy rozpocząć rozmowy ze zdobywcą drugiego miejsca w konkursie. Potem nastąpią prace projektowe, a następnie roboty w terenie, które jednak czekają nas nie wcześniej niż za kilka lat.

Zwycięska praca zakłada stworzenie na lewym brzegu Wisły wiele atrakcji. Powstać miałaby np. szklana trasa widokowa po obwodzie murów zamku oraz dziedziniec z podcieniem jako miejsce organizowania wystaw, imprez okolicznościowych itp. Przed zamkiem miałoby się znaleźć letnie kino, a bliżej rzeki – plaża z nawodną instalacją świetlną do sezonowych pokazów oraz przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu. Jest też wiele atrakcji rekreacyjnych, jak małpi gaj ze ścianą wspinaczkową, tor pumptrack, wyciąg wakeboard oraz tor kajakowy przy plaży. Wyznaczona byłaby ścieżka ornitologiczna ze stanowiskami do obserwacji ptaków, a także psia polana. W planach jest również budowa pawilonu mieszczącego kawiarnię.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj