Sądeckie Wodociągi sprzedały udziały Polskiemu Funduszowi Rozwoju

Sądeckie Wodociągi sprzedały udziały Polskiemu Funduszowi Rozwoju
Kalina Olejniczak
12.01.2018, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

To pierwsza w kraju umowa między Polskim Funduszem Rozwoju a samorządem. Za 30 mln zł PRF stał mniejszościowym udziałowcem spółki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rozmowy i uzgodnienia między samorządem a Ministerstwem Rozwoju trwały kilka miesięcy. W październiku zgodę na sprzedaż udziałów wyrazili radni Nowego Sącza. Potem ogłoszono konkurs, do którego zgłosił się jeden oferent – PFR.

Warunkiem konkursu było m.in. to, by spółka Sądeckie Wodociągi mogła odkupić udziały w ciągu 20 lat. Nowy udziałowiec  nie może ich odsprzedać nikomu innemu jak tylko jej.

Sądeckie Wodociągi sprzedają udziały

Pionierska umowa

Do podpisania pierwszej w Polsce umowy z Polskim Funduszem Rozwoju doszło w czwartek. Podpisali ją włodarze Nowego Sącza oraz Nawojowej, Starego Sącza, Kamionki Wielkiej i Korzennej, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy Nowego Sącza wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza.

– Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Prezydent nie ukrywa, że pozyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na budowę nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja. Zaznacza przy tym, że potrzeby wodno-kanalizacyjne Nowego Sącza i okolic są w tym momencie zaspokojone.

– W ostatnich latach zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych  na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, a pozostałe 4 procent nie mogą być zaopatrzone tylko z przyczyn technicznych. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku –  dodaje prezydent.

– W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

Pakiet dla miast średnich

Polski Fundusz Rozwoju jest partnerem Ministerstwa Rozwoju w realizacji programu „Pakiet dla miast średnich”. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024