1 / 5

Kaliski samorząd zachęca mieszkańców do wspólnego zazieleniania miasta, m.in. w ramach akcji #KaliszdlaZiemi. Osoby, które oddały odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, otrzymały do posadzenia drzewo i nasiona łąki kwietnej. To tylko jedna z akcji przygotowanych przez urząd miasta i dobrze przyjętych przez kaliszan.

Co roku w mieście sadzone są setki drzew i tysiące krzewów, powstają nowe aleje, (np. magnoliowa w al. Wolności), dosadzane są drzewa przy drogach i ścieżkach rowerowych (np. przy Szlaku Bursztynowym, Wale Matejki, ulicy Warszawskiej), zazieleniane są place.  Magnolie i lipy zostały posadzone na skwerze Rozmarek, irgi przy baszcie Dorotce.

W Kaliszu zwiększa się liczba roślin na zieleńcach. Na skwerze przy pomniku Marii Konopnickiej pojawiły się miłorzęby. Na plantach miejskich w Kaliszu jest blisko 300 drzew oraz 11 tysięcy a w Parku Miejskim przy rzeźbie Flory posadzono 280 krzewów róż oraz 130 sadzonek lawendy. Jeszcze w tym roku w Kaliszu ma się pojawić 1000 kolejnych drzew.

Mobilizacja mieszkańców

– Ekologia to szerokie pojęcie. Poprzez akcję #KaliszdlaZiemi chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak ważne są przedsięwzięcia proekologiczne i pokazać, w jaki sposób zarówno Miasto, jak i sami kaliszanie, wspierają i mogą wspierać naszą planetę – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Kaliszanom, którzy korzystają z miejskiego PSZOK-u, rozdano 500 klonów, przekazanych przez Nadleśnictwo Kalisz. Można posadzić je w otoczeniu domu, na działce czy osiedlu.

Podobnie jak przed rokiem do mieszkańców trafi kilkaset kopert z nasionami łąki kwietnej. Mają one zachęcać do zazieleniania nawet małych obszarów i jednocześnie do wspierania owadów.

Retencja, domki dla zapylaczy, zielone przystanki

150 budek lęgowych dla jerzyków oraz 38 domków dla owadów zapylających Miasto przekaże kaliskim szkołom i przedszkolom. Będzie to wsparcie dla owadów i ptaków oraz forma edukacji ekologicznej. Trzy duże domki dla zapylaczy staną w miejscach publicznych: w Parku Miejskim, Parku Przyjaźni i na plantach miejskich.

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie zakupu zbiornika na deszczówkę i wody roztopowe. Miasto w ten sposób zamierza zatrzymywać wodę, a tym samym przeciwdziałać suszy.

W kaliskich parkach staną automaty z karmą dla ptaków. Mają one zwiększyć wiedzę mieszkańców na temat dokarmiania kaczek, łabędzi i innych ptaków żyjących nad rzeką i na stawach.

W mieście stale przybywa zielonych przystanków. Istniejące wiaty zostały obudowane trejażem, po którym pną się rośliny. W mieście jest już 7 takich przystanków. Tam, gdzie to możliwe, powstają kolejne.

Zielony Kalisz

Każdego roku Urząd Miasta organizuje konkurs “Zielony Kalisz” na najpiękniej ukwiecone i zielone balkony, tarasy, ogrody działkowe.

W ubiegłym roku wydzielono osobną pulę środków na zielone, proekologiczne projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki głosom mieszkańców w Parku Przyjaźni powstanie tężnia solankowa, a przed nami kolejna edycja, w której czekamy na ekologiczne pomysły mieszkańców.

Wszystkie te działania zmierzają do zwiększania świadomości kaliszan w zakresie ekologii. Więcej zieleni to więcej tlenu, czystsze powietrze i komfort życia w mieście – zielonym mieście, jakim będzie Kalisz dzięki działaniom samorządu i jego mieszkańców.

Czytaj więcej

Skomentuj