Samorząd Liberca pomaga gminom z wodnymi problemami

Samorząd Liberca pomaga gminom z wodnymi problemami
R.G.
17.02.2024, o godz. 14:48
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd regionu Liberca w Czechach pomoże gminom sąsiadującym z polską Kopalnią Turów w realizacji projektów zapewniających im wodę pitną. Decyzja ta ma związek z brakiem odpowiedzi czeskiego ministerstwa środowiska na wnioski o dotację z programów operacyjnych Unii Europejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Samorząd kraju libereckiego w Czechach (odpowiednik polskiego województwa), zapewnił gminy Hradek nad Nysą oraz Chrastava, że wesprze je w realizacji budowy systemów zaopatrzenia w wodę. Prace przy projektach o wartości 240 mln koron, czyli ok. 40 mln złotych, powinny rozpocząć się w 2024 r. i zakończyć w roku przyszłym.

Brak decyzji ministerstw

Wcześniej, wyżej wymienione gminy złożyły wnioski o dotacje z Programu Operacyjnego Środowisko, ale wciąż nie mają decyzji ministerstw środowiska i dlatego region, który jest dysponentem Funduszu “Turów”, zdecydował się na udzielenie im pomocy za pośrednictwem indywidualnych dotacji.

Jak podała agencja CTK (Česká tisková kancelář – państwowa agencja informacyjna funkcjonująca w Czechach), w finansowaniu projektów pomoże rekompensata wypłacona Republice Czeskiej przed dwoma laty przez Polskę i Polską Grupę Energetyczną (PGE), która jest właścicielem kopalni i sąsiedniej elektrowni.

Umowa między premierami

Przypomnijmy, że o zarezerwowaniu tego rodzaju środków zdecydowali premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Petr Fiala na mocy podpisanej przez nich czesko-polskiej umowy o skutkach wydobycia w kopalni Turów.

Przy czym, kraje uzgodniły przekazanie 45 mln euro, z czego 35 mln euro trafiło na konto Funduszu “Turów”, którym zarządza kraj liberecki.

Żywe społeczne reakcje

Dodajmy, że 1 lutego 2024 roku, w Pradze odbyła się demonstracja zorganizowana przez organizacje Fridays for Future (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), Greenpeace i stowarzyszenie Uhelna.

Demonstranci przypominali o tym, że w dwa lata po podpisaniu polsko-czeskiej umowy o rozszerzeniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów w Polsce nadal występują tam kłopoty z dostawami wody pitnej.

To kolejna, tym razem społeczna odsłona, wieloaspektowego, międzynarodowego problemu związanego z obniżaniem poziomu wód podziemnych na obszarach sąsiadujących z infrastrukturą Kopalni Turów.

Profil węglowego potentata 

Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” (oficjalna nazwa: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział KWB Turów), obejmuje swym obszarem dawną miejscowość Turoszów. Kopalnia zlokalizowana jest w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, usytuowanym pomiędzy Masywem Łużyckim, a zachodnią częścią Gór Izerskich, w obrębie Przedgórza Izerskiego.

Kopalnia Turów znajduje się w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w centralnej części tzw. Worka Turoszowskiego, leżącego między granicami państwowymi Niemiec i Czech.

Zakres działalności KWB Turów obejmuje: górnictwo i wzbogacanie węgla brunatnego, wydobywanie kruszywa i gliny, a także unieszkodliwianie odpadów i ochrona środowiska przed ujemnymi skutkami działalności górniczej wraz z rekultywacją terenów pogórniczych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024