Samorządy wojewódzkie są w stanie przejąć, a co najważniejsze szybko zakontraktować pieniądze na realizację projektów wodno-kanalizacyjnych i drogowych zgłoszonych przez jednostki samorządowe. Chodzi o pieniądze z naborów, które już są przeprowadzone. To środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, niewykorzystane przez Wody Polskie.
Na połowę lutego przewidywane jest uruchomienie naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” – ustaliliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szkodzi to zamawiającym – szkodzi też wykonawcom: wiele komunalnych projektów infrastrukturalnych stoi pod znakiem zapytania. Powodem inflacja. Prawo zamówień publicznych przewiduje jednak rozwiązania umożliwiające przełamanie przynajmniej części związanych z nią problemów.
Firma WTT Innowacje Sp. z o.o. sp.k. z Opola ze swoją „Bezodpadową technologią konwersji ścieków (0-waste)” będzie odpowiedzialna za budowę „demonstratora technologii” w miejscowości Brzeg. Obiekt powstanie w ramach programu „Oczyszczalnia Przyszłości”.
W rekordowo krótkim czasie od pierwszej transzy emitowanej w październiku, Europejski Bank Inwestycyjny i polski Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomiły emisję drugiej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI. Do Polski w drugiej transzy trafi 600 mln euro (czyli 2,8 mld zł).