– Sytuacja finansowa samorządów jest poważna, bijemy na alarm – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak poinformował, Ruch Samorządowy “Tak! Dla Polski” przygotował pakiet rozwiązań w związku z inflacją. To m.in. propozycja zerowej stawki VAT na usługi komunikacji miejskiej.

Prezydent stolicy na wtorkowej konferencji mówił o skutkach inflacji dla samorządów. “Koszty funkcjonowania miasta rosną, natomiast wpływy do naszego budżetu maleją i one są ograniczane w sposób absolutnie celowy przez rządzących” – powiedział.

Biją na alarm

W ocenie Trzaskowskiego sytuacja jest na tyle poważna, że grozi załamaniem finansowym samorządów. – Dlatego bijemy na alarm – dodał.

Jak wyjaśnił, Ruch Samorządowy “Tak! dla Polski!” przygotował pakiet rozwiązań, które miałyby doprowadzić do poprawienia kondycji finansowej samorządów. – Między innymi, w tym pakiecie rozwiązań, który będziemy prezentowali w Senacie, pojawią się propozycje choćby obniżenia VAT na usługi komunikacji miejskiej do stawki 0 proc – zapowiedział.

– Również pojawią się propozycje dotyczące finansowania z budżetu rządu zmiany, która ma dotyczyć zeroemisyjnej floty autobusowej w miastach, bo te koszty powinien w dużej mierze ponosić rząd – dodał.

Waloryzacja dochodów

Obok Trzaskowskiego udział w konferencji ruchu “Tak! Dla Polski” brali prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, wójt Izabelina Dorota Zmarzlak oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Samorządowcy apelują o waloryzację dochodów, która zostałaby przeznaczona na pokrycie wydatków bieżących, m.in. energii elektrycznej, gazu oraz wynagrodzeń pracowników w jednostkach samorządowych. Jak czytamy w komunikacie warszawskiego ratusza, podstawą waloryzacji powinny być realne wpływy do budżetu państwa z podatków PIT i CIT za rok poprzedni, a nie stan sprzed pandemii, jak jest obecnie.

Czytaj więcej

Skomentuj