Hiszpanie opracowują nową metodę ekologicznego napędzania samochodów. Tym razem pojazdy będą poruszały się dzięki gazom odzyskanym ze ścieków.

Nowa metoda produkcji paliwa opracowywana jest przez należącego do Grupy Volkswagen Seata oraz hiszpańską firmę Aqualia. Myśląc o nowych, bardziej ekologicznych metodach napędzania samochodów, hiszpańskie firmy postanowiły wspólnie przeprowadzić prace nad biopaliwem wytwarzanym z płynnych odpadów organicznych, czyli ze ścieków. Uzyskiwany z nich gaz CNG, a więc sprężony gaz ziemny, jest w 100% odnawialny oraz bogaty w metan. Gaz ten może napędzać odpowiednio przystosowane pojazdy, pozwalając na obniżenie emisji CO2 nawet o 80%.

Hiszpańscy inżynierowie chcą doprowadzić do przemysłowej produkcji biometanu. Obecnie testowane są dwie technologie. Pierwsza z nich to system Umbrella, dzięki któremu gaz ma być oddzielany od odpadów stałych. Obecnie jest on wykorzystywany w oczyszczalni ścieków w Barcelonie. Drugi system to Elan, dzięki któremu z paliwa można dodatkowo wydzielić azot.

Po przeprowadzeniu rafinacji wytworzony gaz nadaje się do napędzania samochodów. Dzięki wykorzystaniu obu technologii można też uzyskać znacznie czystszą wodę niż w zwykłych oczyszczalniach ścieków. Według pomysłodawców, oczyszczalnia ścieków, która przetwarza dziennie ok. 10 tys. m3 odpadów, jest w stanie wyprodukować 1000 m3 biometanu. Taka ilość paliwa wystarczy do przejechania 15 tys. km. Obecnie paliwo to wykorzystuje się  do ogrzewania domów, a także do napędzania okrętów.

Czytaj więcej

Skomentuj