Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Sejm odrzucił senacką poprawkę ws. OZE

Sejm odrzucił senacką poprawkę ws. OZE
20.02.2015, o godz. 12:09
czas czytania: około 1 minuty
1

Sejm odrzucił w piątek senacką poprawkę do ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczącą wsparcia dla prosumentów. Poprawka zakładała zastąpienie taryf gwarantowanych prawem do odsprzedaży nadwyżek energii za 210 proc. hurtowej ceny.  Przeciwko poprawce głosowali m.in. posłowie koalicyjnego PSL.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Decyzja Sejmu oznacza, że w ustawie pozostanie zapis tzw. prosumencki, gwarantujący posiadaczom przydomowych mikroinstalacji (np. solarów) o mocy do 10 kW odkup od nich energii po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa.

Za odrzuceniem poprawki głosowało 227 posłów, przeciwko – 200, a 9 posłów się wstrzymało od głosu. Wcześniej Komisja nadzwyczajna ds. energetyki i surowców energetycznych rekomendowała przyjęcie poprawki.

– Dzięki zaangażowaniu wielu tysięcy osób udało się przekonać posłów do energetyki obywatelskiej. Cieszymy się, że parlamentarzyści, ponad podziałami partyjnymi, stanęli po stronie obywateli i umożliwili co najmniej 200 tysiącom rodzin inwestycje w przydomowe mikroelektrownie – powiedziała Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace ds. energetyki odnawialnej. Greenpeace zwraca uwagę, że wprowadzenie taryf gwarantowanych dla obywateli produkujących energię to jedyne sensowne rozwiązanie w ustawie o OZE. Sama ustawa pozostawia wiele do życzenia. – Dzięki taryfom gwarantowanym szanse na zakup mikroinstalacji zostały wyrównane, a koszty ograniczone i bardziej sprawiedliwe rozłożone. To istotna, ale – z perspektywy rozwoju całego sektora OZE – drobna zmiana, która dotyczy bardzo niewielkiej części rynku. Nie wystarczy, by rozwiązać problemy energetyki odnawialnej w Polsce – dodaje Anna Ogniewska.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ogarniaczprądu

Komentarz #27 dodany 2015-02-24 20:18:46

Inwestycja w instalacje produkujące zieloną energię z całą pewnością daje szanse na oszczędności w domowym budżecie wynikające z wykorzystania wyprodukowanej energii, a teraz także odsprzedaży jej do sieci. Niestety nie każdego stać na taki wydatek. Obawy budzi również czas zwrotu z inwestycji w instalacje. Szukając rozwiązań, które dają szybsze efekty zachęcam zainteresować się grupowymi aukcji na zakup prądu organizowanymi na platformie Ogarniamprad. Jest to realna szansa na uzyskanie bardzo konkurencyjnych cen zakupu prądu.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024