Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Senat pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych na pasach

Senat pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych na pasach
jw
30.07.2019, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
1

Senatorowie są za zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych na przejściach przez ulicę. Poczynili w tym kierunku już pierwsze kroki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Senat zajął się petycją dotyczącą wprowadzenia zmian w prawie o ruchu drogowym zmierzającą do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na przejściach przez jezdnię.

Autor petycji – aktywista społeczny Krzysztof Śnioszek – proponuje, aby kierowca miał obowiązek udzielenia pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia dla pieszych. W tym celu postuluje zmianę art. 26 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

W obecnym brzmieniu przepis zobowiązuje kierowców do zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu przejść i udzielenia pierwszeństwa pieszemu, gdy ten już znajduje się na pasach. Zdaniem wnoszącego petycję, zaproponowane przez niego rozwiązanie jest analogiczne do tych stosowanych w innych krajach europejskich np. w Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Danii, Czech, Bułgarii, Belgii czy Austrii.

Polska należy do państw, w których ginie rocznie najwięcej pieszych. Krzysztof Śnioszek powołuje się na statystyki, z których wynika, że ofiarami śmiertelnych wypadków na przejściach są w większości piesi, a wśród nich często: dzieci, osoby starsze, i matki z dziećmi. Dlatego postuluje zwiększenie ich ochrony, ponieważ jego zdaniem wpisuje się to w ochronę największej wartości, jaką jest ludzkie życie. Podkreśla, że w tym celu należy uwzględnić w ustawie zobowiązanie do udzielenia pierwszeństwa pieszym już w monecie zbliżania się do przejścia sygnalizowania zamiaru przekroczenia jezdni.

Wicemarszałek Senatu Michał Seweryński podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zgłosił wniosek, aby doprecyzować, komu poza osobami znajdującymi się na pasach, ma przysługiwać pierwszeństwo. Zaproponował, aby fragment, który mówi, że przysługuje ono także pieszemu zbliżającemu się do przejścia uzupełnić o zapis „sygnalizującemu zamiar przejścia przez przejście dla pieszych”. Komisja zgodziła się, aby uwzględnić tę propozycję i kontynuować pracę nad zaproponowanym, rozszerzonym brzmieniem przepisu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


STOP dla patologii na przejściach

Komentarz #18874 dodany 2019-07-30 11:43:32

Czas najwyższy aby uregulować sprawę wchodzenia na przejście przez osoby wpatrzone w ekran smartfona lub zajętych beztrosko rozmową...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024