Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Sezon wakacyjny wystartował a wraz z nim otwarto kąpieliska i miejskie baseny

Sezon wakacyjny wystartował a wraz z nim otwarto kąpieliska i miejskie baseny
Judyta Więcławska
25.06.2024, o godz. 11:20
czas czytania: około 9 minut
0

Sezon letni przynosi ze sobą słoneczną pogodę i możliwość relaksu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast poszukują więc możliwości ochłody i spędzania wolnego czasu nad wodą. Miejskie kąpieliska, baseny i wodne place zabaw sprawiają, że wakacje w mieście są atrakcyjne dla różnych grup odbiorców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Wakacje w mieście nie muszą oznaczać nudy i stagnacji. Ośrodki miejskie prześcigają się w ofertach spędzania wolnego czasu. Wśród wielu możliwości odpoczynek na terenach zieleni, pod osłoną drzew, a także rekreacja na miejskich kąpieliskach, basenach i wodnych placach zabaw. Co przygotowały miasta na ten sezon letni?

Katowice

Od 30 maja najmłodsi mieszkańcy miasta mogą korzystać z oferty czterech wodnych placów zabaw, które są udostępniane bezpłatnie. Obiekty zlokalizowane są w różnych dzielnicach miasta: na os. Odrodzenia przy ul. Biedronek, os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej, przy wejściu na Dolinę Trzech Stawów od strony ul. Pułaskiego oraz na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 224. W tym roku wodne place zabaw są dostępne dla mieszkańców przez 7 dni w tygodniu, w godz. 9.00-20.00.

W czerwcu uruchomiono baseny “ORW Bugla”, “ORW Rolna” oraz baseny przy ul. Gliwickiej i na Campingu 215. Otwarcie poprzedziły prace konserwatorskie, czyszczenie i dezynfekcja niecek basenowych, weryfikacja sprawności działania systemów dozowania chemii basenowej, czyszczenie i dezynfekcja filtrów oraz oczywiście badania wody.

– Na kąpieliskach i basenach w Katowicach planujemy różnorodne imprezy i wydarzenia, w tym turnieje sportowe czy zajęcia aquafitness na świeżym powietrzu – zapewnia Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach. – Aby być na bieżąco, warto obserwować profil katowickiego MOSiR-u w serwisie Facebook, gdzie informacje o wydarzeniach będą publikowane – dodaje dyrektor.

Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca mogą korzystać z miejskich basenów “pod chmurką” w obniżonych cenach w stosunku do standardowych.

Co więcej, MOSiR Katowice otworzył wypożyczalnię sprzętu pływającego na Dolinie Trzech Stawów. Wypożyczalnia, która powraca na swoje pierwotne miejsce sprzed remontu terenu wokół stawu (przy autostradzie A4, dojście od strony Campingu 215/restauracji Stara Panderosa), będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-19.00 oraz w weekendy i dni wolne od 10.00 do 19.00. – Wypożyczalnia jest doskonałą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zarówno dla mieszkańców Katowic, jak i turystów odwiedzających region. Dzięki różnorodności oferowanego sprzętu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od preferencji i umiejętności. Zachęcamy do skorzystania z niej i cieszenia się urokami Doliny Trzech Stawów – zachwala Daniel Muc.

Olsztyn, Ełk, Iława i Ostróda

Sezon kąpielowy na miejskich kąpieliskach w Olsztynie zaczął się 22 czerwca i potrwa do 1 września włącznie. Do dyspozycji użytkowników są dwa strzeżone kąpieliska i wodny plac zabaw (nad jeziorem Ukiel i nad jeziorem Skanda).

Strzeżone kąpieliska są otwarte w godz. 10.00-18.00. Dodatkowo w tych samych godzinach jest czynny wodny plac zabaw z czteroma ratownikami.

Od soboty zaczął się też sezon na kąpieliskach przy obu miejskich plażach w Ełku – tj. przy ul. Kolbego i Parkowej. W tym dniu ruszyły też m.in. dwa miejskie kąpieliska na Jezioraku w Iławie i kąpieliska przy ul. Turystycznej na Jeziorze Drwęckim i przy ul. Piaskowej na jeziorze Sajmino w Ostródzie.

Według danych warmińsko-mazurskiego sanepidu w całym regionie w sezonie będzie 47 kąpielisk, tj. o trzy więcej niż przed rokiem. Ponadto ma być 25 tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które mogą działać nie dłużej niż 30 dni w roku.

Małgorzata Sztomberska z wojewódzkiej stacji sanepidu poinformowała, że jakość wody w kąpieliskach jest dobra.

Płock

Od 19 czerwca otwarto strzeżone kąpielisko miejskie nad zalewem Sobótka w Płocku. Dla miłośników relaksu nad wodą przygotowano wypożyczalnię sprzętu wodnego, plażowego i sportowego czy boiska, np. do gry w piłkę plażową. Jest też darmowe Wi-Fi – poinformował urząd miasta.

Nad zalew Sobótka można dojechać rowerem, samochodem albo autobusem komunikacji miejskiej. Do dyspozycji plażowiczów są m.in. rowery wodne i kajaki, a także sprzęt do badmintona, siatkówki plażowej i leżaki. W sąsiedztwie kąpieliska znajdują się cztery boiska do siatkówki plażowej i boisko do gry w piłkę ręczną plażową.

“Woda w kąpielisku jest systematycznie kontrolowana” – zapewnił urząd miasta. Wyniki ostatnich badań sanepidu potwierdzają, że woda w zalewie spełnia wszystkie normy.

Szczegółowe informacje o kąpielisku są na stronie internetowej mosirplock.pl, spółki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, której zlecono prowadzenie obiektu.

Kąpielisko miejskie nad Zalewem Sobótka w Płocku to popularne wśród mieszkańców miasta i turystów miejsce wypoczynku. Działa w sezonie letnim od 1995 r. Akwen w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, u podnóża wysokiej na ponad 50 m nadrzecznej skarpy, ma ok. 900 m długości i ponad 200 m szerokości. W pobliżu są nadwiślańskie bulwary. 

W bliskim sąsiedztwie Płocka

Od 23 czerwca dostępne są plaża Patelnia i strzeżone kąpielisko nad Jeziorem Górskim w Grabinie pod Płockiem. O bezpieczeństwo korzystających tam z wypoczynku dba Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), które od ośmiu lat współpracuje w tym zakresie z Orlenem.

W tym roku kąpielisko w Grabinie otrzymało certyfikat Błękitnej Flagi, który od kilkudziesięciu lat przyznawany jest m.in kąpieliskom zajmującym się “zrównoważoną turystyką wodną”.

“Woda w Grabinie została przebadana przez sanepid, wydzielono obszar przeznaczony do kąpieli i sprawdzono pod względem bezpieczeństwa, a ratownicy płockiego WOPR, którzy będą odpowiadali za bezpieczny wypoczynek na kąpielisku, zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt ratowniczy” – podkreślił Orlen. Zapowiedział, że plaża Patelnia będzie dostępna dla wszystkich od 23 czerwca do 31 sierpnia przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 18.00.

Plaża Patelnia nad Jeziorem Górskim w Grabinie, około 7 km od Płocka, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości. 

Z danych WOPR wynika, że w słoneczne dni i w weekendy plażę odwiedzało ok. 3 tys. osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego z kąpieliska skorzystało tam mniej więcej 50 tys. miłośników wypoczynku nad wodą.

Rzeszów

Od soboty 15 czerwca czynne są baseny odkryte ROSiR oraz miejskie kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie. Baseny otwarte ROSiR przy ul. Pułaskiego zostały napełnione uzdatnioną i podgrzaną wodą z basenu krytego. “Udało się zadbać o środowisko, a tym samym zaoszczędzić kilka tysięcy litrów wody. Jest to również ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty związane z użyciem środków uzdatniających” – poinformowało miasto w mediach społecznościowych.

Na amatorów wodnych atrakcji czeka 50-metrowy basen sportowy z torami i drugi rekreacyjny ze zjeżdżalnią i m.in. rwącą rzeką. Dla dzieci jest brodzik z wodnym placem zabaw.

Baseny ROSiR będą czynne do 1 września, tak samo jak kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego.

Przed sezonem na Żwirowni wyremontowano pomost i dowieziono 300 ton piasku. Kąpielisko jest strzeżone, z wydzieloną strefą dla dzieci oraz miejscem do pływania. Jest też boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych oraz leżaków. 

Trójmiasto

W sezonie letnim na gdańskich plażach nad bezpieczeństwem będzie czuwało 70 ratowników. W Gdyni – 31, a w Sopocie 60. Pierwsze strzeżone kąpielisko zostało otwarte kilka dni temu w Sopocie. Pozostałe zostaną otwarte w piątek lub w pierwszy dzień lipca.

Ratownicy z Gdańska sezon rozpoczną w piątek. – Na początku uruchomione zostaną kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Stogi – przekazał rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu Grzegorz Pawelec.

Dodał, że od 1 lipca będą działać wszystkie kąpieliska: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Sobieszewo, Orle, Świbno. Przekłada się to na 1,3 tys. metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.

Na czterech gdańskich kąpieliskach będą działały punktu medyczne: w Brzeźnie, Sobieszewie, Jelitkowie i na Stogach. Natomiast Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego przy molo jest czynne całodobowo.

– Dla młodych plażowiczów, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej. Tych będzie aż 29, zlokalizowanych przy każdym kąpielisku – dodał Pawelec.

Przypomniał, że od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonują plaże w pełni dostępne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera). Kolejne dwa takie miejsca powstały na Stogach (wejście nr 26) oraz w Jelitkowie (wejście nr 63). – Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp chociażby osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi – zapewnił.

W Sopocie nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwać 60 ratowników WOPR w systemie zmianowym. Jak podał Marek Niziołek z sopockiego magistratu, pierwsze kąpielisko miejskie zostało otwarte 15 czerwca. Pozostałe kąpieliska zostaną otwarte 1 lipca. – W rozpoczynającym się sezonie Sopot odda do dyspozycji mieszkańców i turystów 7 strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej – przekazał.

Kąpielisko miejskie, które ruszyło 15 czerwca, będzie czynne do 15 września, w godzinach od 9.30 do 19.30. Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1 lipca do 31 sierpnia, z dyżurami ratowników w godzinach od 9.30 do 17.30.

Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie dla osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. Na kąpielisku jest szeroka kładka prowadząca w głąb plaży, toaleta i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami.

W Gdyni nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwało 31 ratowników. Miasto na swojej stronie internetowej podało, że Gdyńskie Centrum Sportu zorganizuje kąpieliska w czterech dzielnicach. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m).

Sezon rozpocznie się w piątek na plaży w Śródmieściu oraz od 1 lipca na pozostałych kąpieliskach: Babie Doły, Redłowo i Orłowo.

W tym roku na wszystkich kąpieliskach pojawią się bojki ratownicze “Pamelki”. Będą one dostępne dla plażowiczów na wypadek sytuacji awaryjnych, zwłaszcza poza godzinami pracy ratowników.

Gdyńskie plaże są dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na plaży w Śródmieściu dostępny jest wózek kąpielowy umożliwiający transport po piasku i kontakt z wodą. Wózek można zamówić u ratownika od godz. 9.30 do 10.30. Z kolei na plażach w Śródmieściu i Orłowie umieszczone są specjalne kładki, które umożliwiają osobom na wózkach inwalidzkich dotarcie bezpośrednio nad wodę.

Zielona Góra

Zielonogórski magistrat otworzył kąpielisko miejskie H2Ochla na początku czerwca. Kompleks rekreacyjny został zbudowany za publiczne pieniądze, dlatego dla mieszkańców Zielonej Góry przygotowano atrakcyjniejszą ofertę cenową. Kąpielisko kosztowało ponad 90 mln zł. Zostało sfinansowane z unijnej oraz miejskiej kasy.

Na kąpielisku H2Ochla czeka wiele atrakcji. Można skorzystać z jednej z sześciu zjeżdżalni z rynnami hamującymi. Obok jest strefa wodna dla dzieci oraz park linowy. Jest również duży basen z podgrzewana wodą. Można zagrać w minigolfa, poleżeć na leżaku, czy też skorzystać z boiska do padla.

Jednorazowo na teren H2Ochla wejdzie nawet 3,5 tys. osób. Na parkingach są miejsca dla 500 samochodów.

Stan czystości wody

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody przed otwarciem sezonu kąpielowego, a następnie nie mniej niż trzy razy w sezonie tak, aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca. Badania są również prowadzone za każdym razem w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku.

Osoby planujące wypoczynek mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego – sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska i o terminie rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku.

“Obsługa portalu jest prosta. Na interaktywnej mapie zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska. Kiedy klikniesz w wybrane kąpielisko, zobaczysz komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska” – wyjaśnił GIS.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024