– To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej. W Gdyni jesteśmy otwarci na inicjatywy mające na celu ułatwienie życia naszej nowoczesnej społeczności poprzez zapewnienie nowych możliwości cyfrowych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Z kolei Jean Marc Harion, prezes Play zwrócił uwagę, że inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji.
– Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych – dodał.
Play ma 7868 stacji bazowych, z czego 865 uruchomiono w 2019 r. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48% mieszkańców Polski pod koniec ub.r. Ponadto ruszyło 694 nowych wież.
Obecnie Play prowadzi testy sieci najnowszej generacji w Toruniu (C-band/ 100 MHz), Sokołowie Podlaskim (C-band/ 50 MHz) i Grójcu na paśmie C-band/ 100 MHz. Do końca 2020 r. operator chce zwiększyć liczbę stacji bazowych do 9,5 tys. Tego typu rozwój sieci oznacza, że Play do końca 2021 r. będzie całkowicie niezależny od roamingu krajowego.
Kowalczyk Marian
Komentarz #36515 dodany 2020-01-09 13:04:45
Jakie korzyści mają władze gminy z podpisania takiego porozumienia