Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

Siedem nowych rezerwatów przyrody utworzono w woj. lubuskim

Siedem nowych rezerwatów przyrody utworzono w woj. lubuskim
pap/jw
10.04.2025, o godz. 12:28
czas czytania: około 2 minut
0

W woj. lubuskim utworzono siedem kolejnych rezerwatów przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” – poinformował Regionalny Konserwator Przyrody i z-ca dyr. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Michał Bielewicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Od grudnia ub. roku w regionie tym funkcjonują dwa rezerwaty utworzone w ramach jubileuszu Lasów Państwowych, to Torfowisko Ustronie oraz Brekinie koło Broniszowa. W najbliższym czasie zostaną powołane jeszcze dwa: rezerwat Torfowiska Andromedy oraz ostatni i największy rezerwat Zielonogórski Las Nadodrzański.

– Podpisanie dzisiaj zarządzenia o utworzeniu rezerwatów to zwieńczenie prac zespołu ds. ich wyznaczania trwających od maja 2024 r. Owocem tychże prac jest dziewięć już powołanych, a docelowo jedenaście nowych rezerwatów przyrody, które powstaną w woj. lubuskim. Łączna ich powierzchnia przekroczy 800 ha i wraz z nimi na Ziemi Lubuskiej będzie 80 rezerwatów przyrody – powiedział Bielewicz.


 

Nowe rezerwaty

Rezerwat Pamięcińskie Lasy Zboczowe (45,46 ha, gmina Górzyca) obejmujący największy i najlepiej wykształcony kompleks lasów zboczowych w obrębie lubuskiego przełomu Odry z cennymi zbiorowiskami łęgu zboczowego.

Rezerwat Lasy Źródliskowe nad Obrą koło Zemska (6,40 ha, gmina Bledzew) obejmuje porośniętą naturalnym lasem skarpę dolnego, przełomowego odcinka doliny rzeki Obry w okolicy miejscowości Zemsko.

Rezerwat Dolina Czerwonego Potoku (116,73 ha, gminy Lubniewice i Sulęcin) chroni kompleks lasów liściastych z dominacją kwaśnych i żyznych buczyn oraz łęgów źródliskowych, w bardzo zróżnicowanym krajobrazie morenowym.

Rezerwat Bobrowisko (36,74 ha, gmina Torzym) jest rezerwatem faunistycznym i obejmuje ochroną rozlewiska bobrowe wraz z otaczającym je szuwarami, trzcinowiskami, łozami. Całość obiektu otoczona jest przez różnowiekowe lasy mieszane, w których miejsca do lęgu znajduje wiele gatunków ptaków.

Bukowe Uroczysko (31,85 ha, gmina Czerwieńsk) to rezerwat, w którym znajduje się zwarty kompleks źródlisk, kwaśnych buczyn, grądów i lasów łęgowych, zajmujących krawędziowy fragment doliny Odry.

W granicach rezerwatu Torfowisko Pliszka (159,66 ha gminy: Torzym, Bytnica i Łagów) funkcjonuje kompleks torfowisk i lasów łęgowych, zajmujących fragment doliny rzeki Pliszki.

Na obszarze rezerwatu Ruskie Stawy (28,84 ha, gmina Brody) stwierdzono występowanie rzadkich w skali kraju gatunków roślin oraz zbiorowisk roślinnych, zachowanych w stanie naturalnym lub mało zmienionym.

Ochrona przyrody

– Nowe obszary chronione to nie tylko wyraz troski o najcenniejsze fragmenty naszej rodzimej przyrody, ale to przede wszystkim inwestycja w przyszłość nas samych i przyszłych pokoleń, gdyż to właśnie rezerwaty przyrody przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej, ochrony zasobów wodnych, kształtowania mikroklimatu i łagodzenia skutków zmian klimatycznych, co pozytywnie przekłada się na nasze zdrowie i jakość życia w czystym środowisku – dodał Bielewicz.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 MBP 2025 [03.04-07.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025