Przygotowany przez 11 gmin projekt, który ma zapewnić dotacje dla mieszkańców do instalacji OZE, otrzymał 45 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki przedsięwzięciu o wartości blisko 70 mln zł w prywatnych domach ma pojawić się ponad 3,6 tys. różnych instalacji.

W czwartek umowę w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20 podpisali przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz lidera projektu – gminy Tarnowskie Góry.

Projekt obejmuje gminy: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice oraz Tworóg.

Jego łączny koszt to 69,6 mln zł, a dofinansowanie z RPO – 44,5 mln zł. Projekt zakłada dofinansowania ogółem do montażu 1990 instalacji fotowoltaicznych, 664 instalacji kolektorów słonecznych, 632 pomp ciepła oraz 329 kotłów na biomasę.

Tarnogórski samorząd podał w czwartek, że z tej liczby instalacji OZE w tamtejszych domach pojawi się 1045. Wartość części projektu, dotyczącej gminy Tarnowskie Góry, to 21,7 mln zł, gdzie dofinansowanie z RPO wynosi 16,3 mln zł (w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej: 13,8 mln zł, a ze środków budżetu państwa: 2,6 mln zł).

„To kolejne ekologiczne przedsięwzięcie naszej gminy” – zaznaczył, cytowany w informacji, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. Jak wyjaśnił, miasto od 2006 r. prowadzi swój Program Ograniczenia Niskiej Emisji, przekazując dotacje na wymianę pieców i termomodernizację prywatnych domów.

Ekologiczne są też już niemal wszystkie źródła ciepła w publicznych budynkach – dobiega końca termomodernizacja 14 tarnogórskich szkół. Systematycznie termomodernizowane i podłączane do sieci centralnego ogrzewania są budynki komunalne.

Wkrótce w Tarnowskich Gór zacznie się też budowa centrum przesiadkowego wraz z systemem dróg, którego celem jest ograniczenie niskiej emisji poprzez nacisk na transport zborowy i rowerowy. Lokalny dostawca ciepła systemowego w ostatnich latach zainwestował 80 mln zł w likwidację kilkudziesięciu kotłowni, setek mniejszych kotłów i budowę sieci centralnego ogrzewania.

Projekt 11 gmin jest jednym z dwóch największych dofinansowanych w jedynym konkursie tamtejszego RPO dotyczącym OZE. Ogółem kwotą ponad 335 mln zł wsparto 14 projektów z całego regionu – największy – obejmujący sześć gmin z podregionu sosnowieckiego – opiewa na 70,1 mln zł (w tym 53,1 mln zł z RPO).

Nabór w jedynym konkursie na dotacje do OZE dla gmin w obecnym śląskim RPO (część środków na odnawialne źródła jest rozdzielana w procedurze pozakonkursowej) trwał od września 2017 r. do maja 2018 r. Spłynęło w nim 125 wniosków na ponad 800 mln zł, przy pierwotnej alokacji 75,9 mln zł

Jesienią ub. roku urząd marszałkowski informował, że dzięki uruchomieniu rezerw i zgodzie ministerstw rozwoju oraz finansów udało się wówczas zwiększyć pulę środków do 147,5 mln zł, co pozwoliło skierować wsparcie zamiast do 6 gmin – do 27.

W lutym br. urząd marszałkowski podał, że wynegocjował kolejne zwiększenie puli unijnych środków konkursu – o 164 mln zł Dzięki takiej decyzji możliwy był wybór kolejnych 10 projektów z listy rezerwowej konkursu. Nowe wybrane projekty – realizowane na terenie 24 gmin – uzyskają wsparcie w wysokości 164 mln zł z funduszy strukturalnych oraz 8,3 mln zł z budżetu państwa.

Część środków śląskiego RPO na odnawialne źródła energii jest rozdzielana w procedurze tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w której samorządy lokalne współdecydują o podziale środków.

Na początku br. związek ZIT, zrzeszający gminy centralnej części regionu, informował np. o podziale ponad 135 mln zł – dofinansowania w obszarze efektywności energetycznej i OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – między 77 projektów. Z podobnych środków korzystają też samorządy trzech pozostałych subregionów województwa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj