Z powodu smogu krakowscy kierowcy samochodów będą mogli w środę 7 marca podróżować za darmo autobusami i tramwajami. W mieście obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Bezpłatny przejazd został wprowadzony na terenie Krakowa oraz w gminach sąsiednich, do których kursują autobusy MPK. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy, którzy posiadają dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania wraz z osobami towarzyszącymi. Jednak maksymalnie w takiej liczbie, jak ta określająca liczbę miejsc siedzących w danym samochodzie.

Normy przekroczone ponad 6-krotnie

Jak wynika z pomiarów, czujnik przy ul. Starowiślnej podaje 636 proc. normy pyłu PM2,5 oraz 648 proc. PM10. Podobne dane odnotowano na czujnikach zainstalowanych na ulicach: Dietla, Felicjanek, Widłakowej, Orlej i na obrzeżach miasta. Wysokie zanieczyszczenie powietrza jest też w innych miastach w Małopolsce. Smogu szczególnie obawiać się dziś mogą mieszkańcy: Wieliczki, Dobczyc, Bochni, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zatora, Alwernii, Libiąża czy Oświęcimia.

Smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić u nas od razu. Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko m.in. nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego.

Apel prezydenta

Z uwagi na fatalną jakość powietrza prezydent Krakowa apeluje do mieszkańców o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Ministerstwo Energii przygotowało pakiet rozwiązań prawnych regulujących jakość węgla kierowanego na rynek. Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz cztery rozporządzenia wykonawcze została przyjęta przez rząd 6 marca 2018 r.

Nowe normy jakości dla węgla przyjęte przez rząd

Czytaj więcej

Skomentuj