Trzy badania wskazały na związek problemów psychicznych u dzieci z zanieczyszczeniami powietrza, np. pochodzącymi z ruchu samochodowego. U dzieci nasilają się m.in. zaburzenia lękowe i skłonności samobójcze.

Na łamach pisma „Environmental Health Perspectives” naukowcy z Cincinnati Children`s Hospital Medical Center i University of Cincinnati opisali kolejne, groźne skutki toksyn zawieszonych w powietrzu.

Odkryli, że krótkotrwałe wystawienie dzieci na działanie takich zanieczyszczeń nasila objawy psychicznych zaburzeń od jednego do dwóch dni później. Badacze zauważyli też, że dzieci żyjące w gorszych dzielnicach mogą być bardziej wrażliwe na skutki działania zanieczyszczonego powietrza. Szczególnie ma to znaczenie dla zaburzeń związanych z lękami i skłonnościami samobójczymi.

Potrzebne są dodatkowe badania

– To pierwsze badanie, w którym udało się pokazać związek pomiędzy dziennym poziomem zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz i nasilonymi objawami problemów psychiatrycznych, takich jak lęki i skłonności samobójcze – mówi jeden z autorów publikacji, prof. Cole Brokamp.

– Potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić te wyniki. Mogą one jednak doprowadzić do nowych strategii zapobiegania symptomom związanym z psychicznymi zaburzeniami u dzieci. Fakt, że dzieci z biedniejszych dzielnic silniej doświadczały skutków zdrowotnych zanieczyszczonego powietrza, może oznaczać, że zanieczyszczenia i okolica synergicznie działają na częstość i nasilenie psychiatrycznych symptomów – wyjaśnia ekspert.

Zespół z Cincinnati Children`s Hospital przeprowadził jeszcze dwa podobne badania opisane w piśmie „Environmental Research”.

Jedno z nich wykazało korelację między wysokim stężeniem zanieczyszczeń pochodzących z samochodów i wyższym poziomem ogólnego niepokoju u dzieci. Wyniki zostały potwierdzone przez badania obrazowe mózgów młodych uczestników projektu. Tą metodą naukowcy wykryli w mózgach dzieci stany zapalne nasilone przy obecności zanieczyszczeń.

Szkodliwe zanieczyszczenia drogowe

Drugie badania wskazało natomiast, że ekspozycja na zanieczyszczenia drogowe na wczesnym etapie życia wyraźnie wiąże się z objawami depresji i niepokoju w wieku 12 lat. Wcześniej taką zależność wykazano u dorosłych.

– Wspólnie badania te dostarczają kolejnych dowodów na to, że działanie zanieczyszczeń powietrza na początku życia i w dzieciństwie może przyczyniać się do depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów psychicznych w młodzieńczym wieku. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i odkryć stojące za nimi mechanizmy – mówi współautor badań dr Patrick Ryan.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj