Sprawca wypadku drogowego i ubezpieczyciel, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia OC, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami jezdni płynami silnikowymi – wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

O podjętej w czwartek uchwale Izby Cywilnej SN poinformowano na profilu tego sądu na portalach społecznościowych; treść uchwały zamieszczono również w sądowej bazie orzeczeń.

Kto odpowiada za usuwanie szczątków pojazdów i rozlanych płynów eksploatacyjnych?

Pytanie w tej sprawie skierował w lutym zeszłego roku Sąd Okręgowy w Opolu. Jak wówczas pisano w mediach sprawę przeciw jednemu z towarzystw ubezpieczeniowych skierowała firma uprzątająca drogi. Chodziło m.in. o usuwanie szczątków pojazdów i rozlanych płynów eksploatacyjnych.

Sąd rejonowy – jak podawano – zasądził na rzecz firmy kilka tysięcy zł. od towarzystwa ubezpieczeniowego, a po apelacji ubezpieczyciela sprawa trafiła do sądu okręgowego.

SO natomiast zdecydował się przedstawić zagadnienie prawne Sądowi Najwyższemu, w którym zapytał, czy koszty te ma ponosić ubezpieczyciel, czy zarządca drogi. “Przedstawione zagadnienie prawne ma duże znaczenie dla praktyki sądowej, a jego rozstrzygnięcie może wpłynąć na liczbę spraw kierowanych do sądów” – wskazywał w pytaniu opolski sąd okręgowy.

“Sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami drogi płynami silnikowymi” – głosi podjęta w czwartek w odpowiedzi na zapytanie sądu uchwała Izby Cywilnej SN.

Uchwałę podjęto w składzie trojga sędziów SN pod przewodnictwem Teresy Bielskiej-Sobkowicz. W składzie byli jeszcze: sędzia sprawozdawca Dariusz Dończyk oraz sędzia Grzegorz Misiurek.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj