Spada udział węgla w produkcji energii

Spada udział węgla w produkcji energii
KK/PAP
28.10.2024, o godz. 11:20
czas czytania: około 2 minut
0

Polska odchodzi od węgla. Z roku na rok spada udział zarówno węgla kamiennego, gazu, jak i węgla brunatnego w produkcji energii. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że największy spadek zużycia zanotowano dla węgla kamiennego. Natomiast udział energii OZE z farm wiatrowych wzrosło niemal dwukrotnie w ciągu roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że procentowy udział węgla kamiennego w produkcji energii we wrześniu spadł rok do roku do 35,36% z 49,06% we wrześniu 2023 roku.

Węgiel brunatny z niewielkim spadkiem

Elektrownie oparte na węglu brunatnym we wrześniu dostarczyły 22,12% całej produkcji wobec 22,23% we wrześniu 2023 roku. Elektrownie na gaz dostarczyły 11,01% energii wobec 4,38% rok temu.

OZE rośnie rok do roku

Z kolei elektrownie wiatrowe dostarczyły we wrześniu 17,04% energii wobec 9,41% we wrześniu 2023 roku. Z elektrowni wodnych pochodziło 1,25% energii wobec 1,69% rok temu.

Ze źródeł odnawialnych innych niż woda i wiatr pochodziło we wrześniu 13,22%. całej energii, wobec 13,24% we wrześniu 2023 r. 
 PSE S.A. jest operatorem systemu przesyłowego (OSP) – zdefiniowanym w ustawie Prawo energetyczne – jako przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym; bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu; eksploatację, konserwację i remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.

Do obowiązków OSP należy również bilansowanie systemu polegające na równoważeniu zapotrzebowania na energię elektryczną z dostawami energii oraz zarządzanie ograniczeniami systemowymi w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. W przypadku wystąpienia ograniczeń technicznych w przepustowości tych systemów zarządzanie ograniczeniami systemowymi odbywa się w zakresie wymaganych parametrów technicznych energii elektrycznej. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024