Na dachu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie zainstalowano 42 ogniwa fotowoltaiczne.

Wytworzony dzięki energii słonecznej prąd będzie zasilał stację ładowania samochodów elektrycznych, która znajduje się na terenie tzw. Ekospalarni.

Pod koniec kwietnia na dachu budynku administracyjno-edukacyjnego zamontowano 92 ogniwa solarne o łącznej mocy 28,06 kWp (kilowatopików). Pozwoliło to na uzyskanie 32690 kWh prądu rocznie, który przeznaczono na potrzeby zasilania budynku.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Krakowski Holding Komunalny planuje w przyszłości rozbudować instalację. Instalacje fotowoltaiczne pojawią się też na innych obiektach należących do spółki.

ZTPOK w Krakowie działa od połowy 2016 r., koszt budowy wyniósł prawie 820 mln zł. Dofinansowanie ze środków UE stanowiło 370 mln zł. W zakładzie spalanych jest ok. 28 ton odpadów na godzinę.

Zakład pracuje na dwóch równoległych liniach o mocy przerobowej 14,1 Mg/godz. każda i temperaturze spalania w kotle minimum 850 stopni. Zapewnia się przy tym odzysk energii zawartej w odpadach i produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej w procesie kogeneracji, tj. 65 tys. MWh energii elektrycznej oraz 280 tys. MWh energii cieplnej pozwalając na zaspokojenie 10 proc. rocznych potrzeb systemu ciepłowniczego miasta Krakowa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj