Trwa montaż specjalnych platform, które montowane są na stawach przy ul. A. Mickiewicza/Cz. Miłosza i przy ul. A. Fredry w Białymstoku. Będą one służyły ptakom oraz przyczynią się do oczyszczania wody.

Pływające platformy składają się z dwóch elementów obsadzonych specjalną kompozycją roślin wodnych i jednego elementu pokrytego żwirem. Mają kształt trójkątów, które można łączyć.

Platformy są ocynkowane i są odporne na mróz oraz działanie lodu. Są też przystosowane do wahań poziomu wody. W pierwszej lokalizacji, na stawach przy ul. A. Mickiewicza/Cz. Miłosza, znajdzie się 6 platform gdzie 4 są obsadzone roślinnością, a 2 – obsypane żwirem.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Natomiast przy ul. A. Fredry pojawi się 5 platform (3 obsadzone roślinnością i 2 żwirowe).
Platformy zostały zamocowane w oddaleniu od brzegu, aby wypoczywające ptaki (m.in. łabędzie, kaczki) miał zapewnione bezpieczeństwo.

Nasadzone na specjalnym podłożu z włókna kokosowego rośliny wykształcą gęsty system korzeniowy, który będzie oczyszczał wodę z nadmiaru związków azotowych. Tego typu działanie przyczyni się do ochrony środowiska.

Platformy stanowią doskonałe miejsce do rozwoju zwierząt bezkręgowych m.in. mięczaków, skorupiaków, owadów, pajęczaków. Nadwodna część roślin pozwoli ptakom zakładać gniazda. Platformy wypełnione żwirem są przeznaczone dla mew i rybitw jako miejsca lęgowe.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Wydaje się, że takimi platformami trzeba pokryć całe powierzchnie stawów dla skutecznej sorpcji azotanów, azotynów i zw. amonowych. To będzie chyba dla pozoru lub eksperymentu podobnie jak z poletkami wierzbowymi do oczyszczania ścieków.

Skomentuj