Pięć spółdzielni mieszkaniowych – w tym dwie z Wrocławia oraz po jednej z Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy – otrzyma w sumie ok. 23 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycje termomodernizacyjne łącznie będą kosztowały ponad 35 mln zł.

Pięć umów o unijne dofinansowanie będzie realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace obejmą m.in. docieplenie ścian dachów, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji elektrycznej czy montaż instalacji fotowoltaicznych.

We Wrocławiu termomodernizacja czeka budynki spółdzielni „Energetyk” i „Stoczniowiec”. Pierwszy projekt będzie kosztował blisko 18 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 11,5 mln zł. Z kolei SM „Stoczniowiec” wyda niespełna 3 mln zł, w tym ponad 1,8 mln zł z dofinansowania.

Spółdzielnia w Opolu otrzyma dofinansowanie na 8 mln zł. Z kolei spółdzielnia “Gorzovia” w Gorzowie Wlkp. na projekt wart ponad 1,1 mln zł dostanie otrzyma 747 tys. zł dofinansowania. Termomodernizacja budynków SM „Pojedynka” w Warszawie zrealizowana będzie za 1 mln zł, przy unijnym dofinansowaniu na kwotę 644 tys. zł.

W sumie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje osiemnaście termomodernizacji w całej Polsce. Z pieniędzy skorzystają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które wydadzą na swoje projekty łącznie 152 mln zł.

Podpisywanie umów NFOŚiGW zaplanował do końca marca 2018 r. Na swoje umowy czeka jeszcze 9 spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych (dotychczas podpisano 9 umów włącznie z pięcioma wyżej opisanymi).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj