Obecna sytuacja związana z koronawirusem powinna skutkować czasowym zawieszeniem segregacji odpadów. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i osób odpowiedzialnych za odbiór i utylizację śmieci. Taki postulat do regionalnego związku gmin zamierza zgłosić Leszek Klonowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jedność w Ostródzie.

W kwestii segregowania odpadów wobec spółdzielni mieszkaniowych stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa – wystarczy, że kilku mieszkańców nie sortuje śmieci, a spółdzielnia musi zapłacić za odbiór odpadów niesegregowanych.

W obecnej sytuacji segregowanie odpadów jest szczególnie trudne. Prezes Klonowski wskazuje na cały łańcuszek osób, które mogą być zagrożone zarażeniem w wyniku kontaktu z odpadami – od mieszkańców, przez pracowników firm odpowiedzialnych za odbiór śmieci, po pracowników zakładów unieszkodliwiania odpadów.

– Aby ułatwić i przyspieszyć pracę wszystkich służb, zwrócimy się do Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego, żeby zawiesić czasowo segregację odpadów. Podstawą do tego jest m.in. zamknięcie PSZOK-ów. Jeśli ktoś chciałby dzisiaj bezpłatnie oddać swoje odpady, np. wielkogabarytowe, to takiej możliwości nie ma. To istotny argumentem za tym, aby zawiesić chwilowo segregację odpadów – wskazuje Leszek Klonowski.

Odpady podczas epidemii. Urzędnicy: zgniataj butelki i #zostańwdomu

Władze Spółdzielni Mieszkaniowej “Jedność” zwrócą się również do mieszkańców, aby w tym okresie starali się nie generować odpadów wielkogabarytowych czy budowlanych.

Prezes wspomną również o inicjatywie, która powstała na terenie SM Jedność – wolontariusze pomagają seniorom, którzy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem, w odbiorze odpadów. Oczywiście wszystko dzieję się z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

– Te odpady również nie są segregowane, bo trudno sobie wyobrazić, aby wolontariusz przed altaną śmietnikową rozrywał worek ze śmieciami i je segregował – wskazuje Klonowski.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Prezes SM chce aby Związek zawiesił obowiązek segregowania odpadów, który jest obowiązkiem z mocy ustawy !!!??? Odleciał Pan Prezes SM. Co segregowanie odpadów przez mieszkańców w domach i późniejsze ich wynoszenie/wyrzucanie do odpowiednich pojemników ma do epidemii? Odbiór i zagospodarowanie odpadów przez firmy do tego wyspecjalizowane to zupełnie inna sprawa – powinna być przedmiotem rozmów/działań ze strony rządu/ministerstwa/gmin i związków.
    Wielki szacunek i brawa dla wszystkich służb, które w tym trudnym czasie nie schodzą z posterunku.

  2. Niektóre komentarze aż przykro czytać. Najczęściej piszą to osoby zatrudnieni na stanowiskach umysłowych, którzy w obecnej chwili często przesiadują na tzw. home office. Aby zrealizować pełny, dotychczasowy pakiet usług ( odbiór, transport, przesortowanie) trzeba dysponować pełną obsadą kadrową również pracowników fizycznych. Oni na home office nie pójdą. Co w przypadku, jeśli ktoś z transportu/sortowni pójdzie na kwarantannę, automatycznie objętych nią zostanie przynajmniej kilkunastu innych pracowników. Kto wtedy wykona tę nieprzyjemna pracę. Selekcja i sortowanie, o ile to jeszcze możliwe owszem tak, ale ze względów kadrowych w każdej chwili może ulec to zmianie i trzeba będzie z tego zrezygnować. A tych wszystkich “mądrali” proszę aby zgłosili swoją chęć pracy przy odbiorze odpadów i ich segregacji w najbliższym zakładzie komunalnym. Zostaną przyjęci z otwartymi rękoma. Przy okazji szacunek dla pracowników branży odpadowej, którzy ciągle są jeszcze na posterunku.

  3. Ten człowiek jest chory, nie można przestać segregować, robimy to dla siebie. Wirus był i przejdzie, a tacy cwaniacy nie potrafiący ogarnąć swoich obowiązków niestety przetrwają na stanowiskach

  4. Segregowanie odpadów to obowiązek! Epidemia nie przeszkadza w segregowaniu odpadów ! Epidemia nie przeszkadza w odbiorze ! Epidemia nie przeszkadza w wysortowaniu odpadów na instalacji ! O czym tu mowa? Chyba ciągle o lenistwie, lenistwie spółdzielni, gmin, miast w wzięciu odpowiedzialności gospodarskiej aby zorganizować skuteczne sposoby gromadzenia odpadów i wysoko jakościowej segregacji, zmniejszyć tym samym koszty zagospodarowania poprzez przygotowanie surowców wtórnych. Myślenie nadal boli…

Skomentuj