Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu

Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu
pap/jw
21.06.2024, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

Sprawy surowców energetycznych i paliw, wykorzystania energii jądrowej oraz gospodarki wodorowej od 1 lipca b.r. zostaną przeniesione z resortu klimatu i środowiska do Ministerstwa Przemysłu – przewidują założenia do rozporządzeń rządu w tej sprawie. Zmiana to efekt tzw. ustawy do działach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Założenia opublikowano w czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Celem jest przekształcenie obu resortów, będące konsekwencją wejścia w życie ustawy z 15 maja 2024 o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej.

Gospodarka surowcami energetycznymi

Tzw. ustawa o działach “wprowadza m.in. zmiany dotyczące działów energia (obsługiwanego przez Ministra Klimatu i Środowiska) oraz gospodarka złożami kopalin (obsługiwanego przez Ministra Przemysłu), przenosząc część spraw z pierwszego z wymienionych działów do drugiego z nich, dodatkowo modyfikując jego nazwę (na dział gospodarka surowcami energetycznymi)” – podano na stronie kancelarii premiera.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w wykazie prac rządu, do resortu przemysłu włączone zostaną komórki organizacyjne obsługujące sprawy surowców energetycznych i paliw, w tym ich rynków oraz bezpieczeństwa dostaw oraz rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze, a także gospodarki wodorowej.

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca

MP przejmie też kompetencje inicjowania, koordynowania i nadzorowania współpracy międzynarodowej w tych dziedzinach, jak również udział w pracach organów Unii Europejskiej – przekazano w komunikacie.

Do ministerstwa przemysłu przeniesieni zostaną także pracownicy obsługujący ww. sprawy.

Odrębnie wydane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przekształcenia MKiŚ wyłączy wspomniane komórki organizacyjne oraz pracowników z MKiŚ.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 lipca 2024 r. wraz z tzw. ustawą o działach wprowadzającą zmiany w przepisach, które wynikają m.in. z kształtu Rady Ministrów, powołania nowych instytucji oraz ministerstw, a także przeniesienia części kompetencji z kancelarii premiera do odpowiednich resortów.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024