PGK w Śremie zaprezentowało najnowszą flotę ekopojazdów do zbiórki odpadów komunalnych

PGK w Śremie zaprezentowało najnowszą flotę ekopojazdów do zbiórki odpadów komunalnych
dom
02.09.2022, o godz. 14:52
czas czytania: około 3 minut
0

14 nowoczesnych pojazdów komunalnych marki Iveco i Renault, służących do odbioru selektywnie zebranych odpadów, oddano dziś uroczyście do eksploatacji w podpoznańskim Śremie. Inwestor, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie, przeznaczyło na ten cel niemal 12,5 mln zł. Zakup był możliwy m.in. dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Racjonalna Gospodarka Odpadami”. Przetarg na dostawę pojazdów wygrała firma SLT Group.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W przetargu ogłoszonym przez śremskie PGK wygrała firma SLT Group i to ona dostarczyła 14 specjalistycznych samochodów komunalnych marki Iveco i Renault oraz dodatkową naczepę.

Wszystkie pojazdy są w pełni ekologiczne – zasilane gazem LNG, CNG i metanem. Wszystkie wyposażono też w nowoczesną zabudowę polskich firm – Skibicki oraz Konar.

Na piątkowej uroczystości przekazania pojazdów do eksploatacji, zorganizowanej na terenie Targowiska Miejskiego w Śremie pojawili się przedstawiciele lokalnej władzy z burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim i prezesem PGK Pawłem Wojną na czele.

Obecni byli także przedstawiciele gmin, z których terenów PGK zbiera odpady – m.in. Zaniemyśla, Gostynia, Dolska, Czempinia czy Kórnika, a także osoby reprezentujące gminne przedsiębiorstwa komunalne m.in. z Leszna, Kościana, Gostynia i samego Śremu.

Najnowocześniejszy sprzęt komunalny

– To najnowocześniejszy sprzęt dla usług komunalnych, jaki można w chwili obecnej zakupić. Jest w pełni ekologiczny i warto w tym miejscu dodać, że dzięki temu zakupowi flota pojazdów używanych w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Śremie jest w chwili obecnej w 40 procentach niskoemisyjna – mówił prezes śremskiego PGK Paweł Wojna.

Dodał, że u podstaw decyzji o zakupie nowej floty pojazdów leżały przede wszystkim coraz większe wymagania tak włodarzy gmin, jak i samych mieszkańców jeśli chodzi o jakość selektywnej zbiórki. Innym powodem była konieczność unowocześnienia floty – wyeliminowania z użytku pojazdów już narażonych na awarie i kosztowne naprawy.

– Chciałbym bardzo podziękować przedstawicielom firmy SLT Group za to, że kontrakt udało się sprawnie zrealizować, co w dzisiejszych czasach wcale nie było takie oczywiste – dodał Paweł Wojna.

Niskoemisyjne i ekologiczne

SLT Group dostarczyła do PGK w sumie 14 specjalistycznych pojazdów oraz dodatkową naczepę. Wśród zakupionych pojazdów jest m.in. jeden bramowiec, cztery hakowce i dwie sztuki hakowców wyposażonych w system HDS.

Największe auto – nowoczesny ciągnik Iveco z naczepą, wyposażono w zbiorniki mogące pomieścić aż 960 litrów sprężonego gazu LNG. Dzięki temu zasięg tego samochodu na jednym tankowaniu gazu wynosi nawet 1600 km.

Wsparcie ze strony NFOŚiGW

Całość kontraktu opiewała na 12,48 mln zł. W ramach programu „Racjonalna Gospodarka Odpadami” inwestycję wsparł NFOŚiGW, udzielając 7 mln zł pożyczki oraz dofinansowując zakup kwotą 587 tys. zł.

– To jednak nie koniec inwestycji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie. Już niebawem przystępujemy do równie ważnego wyzwania, jakim będzie budowa nowej siedziby dla zakładu. Tym samym powoli „wyprowadzimy” PGK poza zabudowę starego miasta w Śremie, oferując przedsiębiorstwu zupełnie nową, perspektywiczną i umożliwiającą dalszy rozwój lokalizację. Ta nowa siedziba PGK będzie w pełni wyposażona w odnawialne źródła energii – korzystać będzie zarówno z energii słonecznej, jak i wiatrowej. Wyposażona będzie także w pompy ciepła. Zakład stanie się tym samym jeszcze bardziej eko – opowiadał burmistrz Śremu Adam Lewandowski.

Wkrótce kolejna strategia rozwoju PGK

Strategia miasta i PGK Śrem dotyczącą tej inwestycji pojawić ma się już we wrześniu br. Główną inwestycją ma być budowa nowej siedziby na terenie ok. 3,5 ha na działce znajdującej się na końcu ul. Grunwaldzkiej.

Ma się tam znaleźć całe zaplecze techniczne dla obsługi pojazdów komunalnych, włącznie z zakładami naprawczymi, okręgową stacją kontroli pojazdów, ślusarnią itd. Całość zasilana ma być odnawialnymi źródłami energii.

Na uroczystość organizatorzy zaprosili nie tylko przedstawicieli zakładów gospodarujących odpadami z całej Polski. Pojawiło się również sporo młodzieży z miejscowych szkół, a także dzieci w wieku przedszkolnym. Dla tych ostatnich organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny z atrakcyjnymi nagrodami.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024