Tak zakłada projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt jest elementem programu “Czyste Powietrze”.

Samorządy będą mogły skorzystać z pomocy podczas remontów mieszkalnych budynków komunalnych. W myśl przygotowanych przepisów  gminy będą mogły otrzymać premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć.

Z kolei gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60% kosztów przedsięwzięcia.

Nie tylko dla samorządów

Również inwestorzy otrzymają środki jeżeli podczas prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy OZE. Przyznana premia termomodernizacyjna wyniesie wtedy nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Kolejnym, nowym beneficjentem premii remontowej są wspólnoty mieszkaniowe, w których gmina ma większość udziałów.

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas zapowiedzi projektu przekonuje, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia.

Środki na termomodernizację

Wsparcie tzw. bloków z wielkiej płyty będzie przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.

Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest zwiększenie liczby takich inwestycji, a docelowym efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj