– Tuż przed Światowym Dniem Chomika, który przypada 12 kwietnia, startuje najnowsza kampania edukacyjna Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat bioróżnorodności. Oparta jest o teledyski do piosenek dla dzieci i wiele innych elementów, które mają dawać wiedzę o różnorodności biologicznej i podkreślać potrzebę jej ochrony – poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Mamy chomika, co po mieszkaniu nie fika
Resort przekazał, że w ramach kampanii teledyski z choreografią łączone są z materiałami edukacyjnymi, np. komiksem i książką. Kampania skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku 4 do 9 lat oraz ich opiekunów i nauczycieli. Ma inspirować odbiorców do wyjścia w teren i nauki w aktywny sposób. MKiŚ dodało, że kampania ma inspirować odbiorców do wyjścia w teren i nauki w aktywny sposób, dlatego zawiera bardzo dużo elementów kreatywnych.
Gwiazdą pierwszego teledysku jest chomik europejski – gatunek rodzimego gryzonia zagrożonego wyginięciem. Jest to zwierzę o wiele większe od tych, które trzymamy w domowych klatkach; osiąga aż 30 cm długości. Gdzie można go spotkać? Odpowiedzi udzielają nam młodzi artyści, którzy wykonali piosenkę nt. chomika europejskiego. – Czy wiecie, że mamy na łąkach chomika? Nie takiego, co nam po mieszkaniu fika – słyszymy w hip-hopowym utworze. I rzeczywiście – żyją one w polnych norach, jednak możemy je spotkać bardzo rzadko. Co ciekawe, przy spotkaniu z człowiekiem potrafią one… zaszczekać, kiedy czują zagrożenie.
Bioróżnorodność priorytetem
Koordynator medialny edukacji ekologicznej i klimatycznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paweł Marciniak, cytowany w komunikacie resortu, poinformował, że MKiŚ chce, aby jak najwięcej osób w Polsce zrozumiało, jak ważna jest ochrona bioróżnorodności i jak można jej pomagać.
Profesor Joanna Ziomek, z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformowała z kolei, że chomik europejski ma dziś status krytycznie zagrożonego – zarówno na świecie jak i w Europie. Może wyginąć z obszaru euroazjatyckiego w ciągu kilkunastu lat. – Dlatego ważne jest podejmowanie działań ochrony czynnej, jak i edukacja na jego temat – dodała.
Komentarze (0)