Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Startuje kolejna edycja Zielonego Budżetu w Katowicach

Startuje kolejna edycja Zielonego Budżetu w Katowicach
15.05.2022, o godz. 14:58
czas czytania: około 3 minut
1

Już po raz trzeci mieszkańcy Katowic będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących wskazania zadań do Zielonego Budżetu. Pomysły do III edycji procedury będzie można zgłaszać już od 23 maja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Widać to po budżecie obywatelskim i widać to po Zielonym Budżecie, który powstał w 2020 roku, by umożliwiać zgłaszanie i realizację jeszcze większej liczby projektów zielonych. W obu tych przypadkach, na etapie zgłaszania projektów i ich weryfikacji, działanie jest bardzo podobne, tyle, że pula Zielonego Budżetu to 3 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pierwsze dwie edycje pokazały, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziły to liczby zgłoszeń, jak i zróżnicowanie zgłaszanych projektów. Wierzę, że również tegoroczna edycja przyniesie podobne rezultaty – dodaje prezydent.

Jaki jest termin zgłaszania wniosków?

Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 23 maja do 15 czerwca, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

W trosce o środowisko

Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta, która przeznaczona jest na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

– Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Dotychczas mieszkańcy złożyli niemal 300 projektów

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych. Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się chociażby: urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie, zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach.

Z rozwiązania jakim jest Zielony Budżet wciąż korzysta niewiele miast w kraju, a oprócz Katowic to m.in. Lublin czy Białystok.

Terminarz:

  • Zgłaszanie projektów zadań do Zielonego Budżetu – od 23 maja do 15 czerwca 2022 r.
  • I etap weryfikacji – do 24 czerwca 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników I etapu weryfikacji – do 27 czerwca 2022 r.
  • II etap weryfikacji – do 31 sierpnia 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji – do 9 września 2022 r.
  • Etap pracy Zespołu Oceniającego – do 26 września 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji – do 30 września 2022 r.

Informacje na temat procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice oraz możliwość składania wniosków dostępne są na stronie internetowej: katowice.eu/zielonybudzet. W przypadku problemów z wypełnieniem elektronicznego formularza możliwe będzie skorzystanie z pomocy pracowników wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta.

Archiwum

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (1)


KatoLover

Komentarz #170710 dodany 2022-05-15 17:04:54

Jak miasto i pan Krupa dbaja o tereny zielone czy rekreacyjne widac po szklanych okroglago-potworkach przy parking na dolinie... nie mozna, nie mozna i nagle komus sie udalo zeszpecic na stale krajobraz doliny... kazdy kto widzial te budynki zastanawia sie czy juz ktos za to siedzi czy dopiero pojdzie siedziec..

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024