Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Stary Browar w Poznaniu zamieni beton na zieleń

Stary Browar w Poznaniu zamieni beton na zieleń
jw
29.08.2019, o godz. 11:41
czas czytania: około 2 minut
0

Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu przygotowuje się do rewitalizacji placu od strony ul. Ratajczaka. Zabetonowana przestrzeń przed wejściem do północno-zachodniego skrzydła przejdzie kompletną metamorfozę. Późną jesienią rozpoczną się tutaj prace budowlane, a wiosną nasadzenia drzew, krzewów, traw i kwiatów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

W pierwszej połowie 2020 r. do dyspozycji mieszkańców i turystów zostanie udostępniony Zielony Plac Starego Browaru. Właściciel i zarządcy obiektu chcieli urozmaicić przestrzeń placu obecnością wody. Szybko jednak podjęto decyzję, żeby nadać mu dużo większą skalę. Tak powstała koncepcja nowoczesnego miejskiego placu. Kluczową rolę, obok projektu architektonicznego, odegra w niej zieleń.

Przedłużenie parku

Stary Browar znany jest jako jedyne centrum handlowe w Polsce z własnym parkiem. – Chcemy rozwijać ten potencjał – mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem.

– Zależało nam, aby zintegrować północno-zachodnią część parku z ciągiem komunikacyjnym wzdłuż Ratajczaka i wejściem do Pasażu. Od strony parku plac wypełnią drzewa i krzewy, tworząc efekt “wylewania się” zieleni w stronę ulicy – dodaje.

Centralnym elementem placu Starego Browaru będzie, zgodnie z pierwotnym założeniem, fontanna. Wśród zieleni rozplanowano ławki, a od strony ulicy Kościuszki siedziska w formie schodów, wpisujące się w naturalny kształt terenu. W architekturę placu wkomponowano także kilkadziesiąt stojaków na rowery. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050.

– Projekt zieleni był dla nas równie ważny co koncepcja architektoniczna – zaznacza Kowalak. – Jesteśmy w pełni świadomi, że aby stworzyć przyjazne miejsce, w którym ludzie będą chcieli spędzać czas, potrzebne są nie tylko wygodne ławki i oświetlenie budujące nastrój, ale przede wszystkim zieleń i cień drzew. Na placu posadzimy prawie 40 drzew, ponad 250 krzewów i setki kwiatów. Z rozmysłem wybraliśmy wiele gatunków roślin miodnych. Przebieg ścieżek w części, która połączy nowy plac z parkiem, projektanci dostosowali do rosnących w tym miejscu starych drzew – zaznacza.

Metamorfoza centrum trwa

Ulicę Ratajczaka czekają w najbliższych latach duże zmiany. Rozrasta się sąsiadujące ze Starym Browarem centrum biznesowe. Dwa miesiące temu otwarto pierwszy biurowiec Nowego Rynku. Vis-à-vis wejścia do Pasażu Starego Browaru Wyższa Szkoła Bankowa przygotowuje rozbudowę uczelni, obejmującą m.in. rewitalizację dwóch kamienic. Miasto planuje w najbliższych latach budowę nowej linii tramwajowej, łączącej centrum i Wildę.

-Cieszy nas, że ta część Poznania przeżywa tak dynamiczną metamorfozę. Chcemy być częścią tych zmian, stąd decyzja o realizacji nowej inwestycji i budowie Placu Starego Browaru – mówi Magdalena Kowalak.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024