Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu przygotowuje się do rewitalizacji placu od strony ul. Ratajczaka. Zabetonowana przestrzeń przed wejściem do północno-zachodniego skrzydła przejdzie kompletną metamorfozę. Późną jesienią rozpoczną się tutaj prace budowlane, a wiosną nasadzenia drzew, krzewów, traw i kwiatów.

W pierwszej połowie 2020 r. do dyspozycji mieszkańców i turystów zostanie udostępniony Zielony Plac Starego Browaru. Właściciel i zarządcy obiektu chcieli urozmaicić przestrzeń placu obecnością wody. Szybko jednak podjęto decyzję, żeby nadać mu dużo większą skalę. Tak powstała koncepcja nowoczesnego miejskiego placu. Kluczową rolę, obok projektu architektonicznego, odegra w niej zieleń.

Przedłużenie parku

Stary Browar znany jest jako jedyne centrum handlowe w Polsce z własnym parkiem. – Chcemy rozwijać ten potencjał – mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem.

– Zależało nam, aby zintegrować północno-zachodnią część parku z ciągiem komunikacyjnym wzdłuż Ratajczaka i wejściem do Pasażu. Od strony parku plac wypełnią drzewa i krzewy, tworząc efekt “wylewania się” zieleni w stronę ulicy – dodaje.

Centralnym elementem placu Starego Browaru będzie, zgodnie z pierwotnym założeniem, fontanna. Wśród zieleni rozplanowano ławki, a od strony ulicy Kościuszki siedziska w formie schodów, wpisujące się w naturalny kształt terenu. W architekturę placu wkomponowano także kilkadziesiąt stojaków na rowery. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050.

– Projekt zieleni był dla nas równie ważny co koncepcja architektoniczna – zaznacza Kowalak. – Jesteśmy w pełni świadomi, że aby stworzyć przyjazne miejsce, w którym ludzie będą chcieli spędzać czas, potrzebne są nie tylko wygodne ławki i oświetlenie budujące nastrój, ale przede wszystkim zieleń i cień drzew. Na placu posadzimy prawie 40 drzew, ponad 250 krzewów i setki kwiatów. Z rozmysłem wybraliśmy wiele gatunków roślin miodnych. Przebieg ścieżek w części, która połączy nowy plac z parkiem, projektanci dostosowali do rosnących w tym miejscu starych drzew – zaznacza.

Metamorfoza centrum trwa

Ulicę Ratajczaka czekają w najbliższych latach duże zmiany. Rozrasta się sąsiadujące ze Starym Browarem centrum biznesowe. Dwa miesiące temu otwarto pierwszy biurowiec Nowego Rynku. Vis-à-vis wejścia do Pasażu Starego Browaru Wyższa Szkoła Bankowa przygotowuje rozbudowę uczelni, obejmującą m.in. rewitalizację dwóch kamienic. Miasto planuje w najbliższych latach budowę nowej linii tramwajowej, łączącej centrum i Wildę.

-Cieszy nas, że ta część Poznania przeżywa tak dynamiczną metamorfozę. Chcemy być częścią tych zmian, stąd decyzja o realizacji nowej inwestycji i budowie Placu Starego Browaru – mówi Magdalena Kowalak.

Czytaj więcej

Skomentuj