Strefa wizja zero w Witaszycach jest pierwszą przyszkolną strefą podwyższonego bezpieczeństwa drogowego dla uczniów i nauczycieli. Na wszystkich drogach bezpośrednio sąsiadujących ze szkołą wprowadzono ograniczenie do 20 km/h. – Wizja zero zakłada, że życie i zdrowie ludzkie są najcenniejsze. Na drodze musimy zawsze, przede wszystkim, pamiętać o bezpieczeństwie i uczyć tego już od najmłodszych lat – mówi Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina.
– Miło byłem zaskoczony liczbą rowerów, które stoją przed szkołą w Witaszycach. Wiem, że ta strefa zero ograniczonej prędkości wokół szkoły przyczyni się do większego bezpieczeństwa dla dojeżdżających rowerami. – komentuje utworzenie strefy wizji zero Maciej Paterski, mistrz kolarski.
Strefa wizja zero
Czym jest strefa wizji zero? Strefa wizja zero to koncepcja, która powstała w latach 90-tych w Szwecji. Zawiera się w stwierdzeniu: “docelowo nikt nie zginie ani nie będzie ciężko ranny w wypadkach drogowych”, a główne założenie brzmi: “nie możemy etycznie zaakceptować tego, że ludzie giną bądź zostają ciężko ranni podczas przemieszczania się na drodze”.
W latach 2012-2018 w 34 miastach USA przyjęto programy działań, bazując na filozofii Szwedzkiej Wizji Zero. Wśród nich m.in. Boston i Nowy Jork. W realizację strefy wizji zero zaangażowały się różne instytucje miejskie (m.in. policja, służby odpowiadające za drogi i transport, służba zdrowia itp.).
Wyniki badań z Gdańska
Wizja zero to wizja troski o tych, którzy poruszają się po drogach i są tzw. użytkownikami niechronionymi, czyli pieszymi i rowerzystami. Jednym z polskich miast, które wprowadziły strefę zero jest Gdańsk. Spadek liczby wypadków drogowych, jednocyfrowa liczba ofiar śmiertelnych w zdarzeniach drogowych i ani jednej śmiertelnej ofiary wśród rowerzystów. To wyniki najnowszych badań, dotyczących stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Gdańsku. Prezentują one jasno, że z roku na rok na gdańskich ulicach, drogach rowerowych i przejściach dla pieszych jest coraz bezpieczniej. Poprawę bezpieczeństwa dzięki wprowadzeniu “wizji zero” odzwierciedlają statystyki policyjne.
W Polsce podobne miejsca powstały jeszcze w Gdyni, Krakowie i Katowicach.
Komentarze (0)