Streżyńska: Polska może być liderem technologii 5G

Streżyńska: Polska może być liderem technologii 5G
jwo/PAP
30.06.2017, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G – powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, inicjatorka Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski. W czwartek w resorcie cyfryzacji podpisano dokument o współpracy na rzecz wdrożenia sieci piątej generacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chodzi o nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami. Wśród sygnatariuszy porozumienia, które – jak podkreślała szefowa resortu cyfryzacji – ma charakter otwarty – są Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, techniczne instytucje naukowe i firmy z branży – przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji.

Sygnatariusze zobowiązali się do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce. Jak zapowiedziała Streżyńska, w najbliższym czasie resort planuje zaprosić do niego przedstawicieli władz samorządowych. Streżyńska podkreślała, że technologia 5G ma stać się w Polsce powszechna i być udziałem wszystkich Polaków, a nie tylko mieszkańców wielkich miast.

Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

– Liczę, że wypracowane w ramach porozumienia kluczowe kierunki pozwolą do końca tego roku stworzyć rządową strategię 5G dla Polski – powiedziała Streżyńska.

Według jej zapowiedzi strategia powinna powstać w ciągu najbliższego pół roku. Sama technologia miałaby zacząć funkcjonować Polsce w 2023 r. choć – jak dodała – “mamy nadzieję, że spełnimy oczekiwania Komisji Europejskiej, która mówiła o 2022 r. a nawet 2020 r.”.

– Warto może zainwestować specjalne siły i środki w to, by przyspieszyć rozwój tej sieci (5G) nie szczędząc również inwestycji finansowych, bo zwrot może być wielokrotnie większy – powiedziała Streżyńska.

Szefowa resortu podkreśliła, że 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać.

– Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego – mówi Anna Streżyńska. – Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski – dodała.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024