Ponad 71 mln zł będzie kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci wod-kan i budowa suszarni osadów w Strzelcach Opolskich. To największa, po Opolu, inwestycja w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w województwie opolskim.

– Oznacza to jeszcze lepszą wodę w naszych kranach oraz więcej domostw korzystających z sieci kanalizacji sanitarnej. To niezwykle oczekiwana inwestycja, na którą udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności oraz pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – cieszą się władze miasta.

– To bardzo potrzebna inwestycja, nie mogliśmy czekać z jej realizacją. Gdybyśmy mieli ją przeprowadzać gromadząc własny kapitał, trwałoby to około 30 lat. Wtedy konieczna byłaby też dodatkowa podwyżka opłat za wodę i ścieki. A dofinansowanie na poziomie 2/3 pozwala jej uniknąć – powiedział Radiu Opole Marian Waloszyński, prezes Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji.

Rozbudowa oczyszczalni jest niezbędna, bo w tej chwili instalacja pracuje blisko górnej granicy pojemności. Planowano jej rozbudowę, ale dopiero za kilka lat. Okazało się jednak, że przemysł w regionie rozwinął się tak bardzo, że moce przerobowe oczyszczalni są za małe.

Projekt zakłada wprowadzenie dwóch innowacji. Jedna to instalacja fotowoltaiczna, druga to suszarnia słoneczna ścieków. W ramach projektu zmodernizowane zostanie prawie 13 km sieci wodnej i 7 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Wybudowane będą 3 kilometry zupełnie nowej sieci odbioru ścieków.

Jeszcze w tym roku zakończona ma być budowa kanalizacji na ulicach Pięknej, Wilkowskiego, Opolskiej, Kolejowej, Leśnej i Zakładowej. W przyszłym roku prace modernizacyjne będą prowadzone m.in. w Rozmierce, Błotnicy Strzeleckiej, Kadłubie i Szczepanku. Rozbudowa oczyszczalni ma być zakończona w 2021 roku.

Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 70 mln zł, z czego prawie 37 mln zł pochodzi z Funduszu Spójności.

Przetarg na prace w ramach projektu zostanie ogłoszony we wrześniu 2018 r.

Źródło: Radio Opole/UMiG Strzelce Opolskie

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj