Uczestnicy hackathonu “Smart Charge”, który odbędzie się w połowie lutego na Uniwersytecie Warszawskim, będą szukać innowacji w temacie ładowania samochodów elektrycznych i elektromobilności.

– Staramy się rozpoznawać te problemy współczesnej gospodarki, w których znaczenie superkomputerów jest zasadnicze, by mogły powstać skuteczne i wydajne rozwiązania – mówi cytowany prof. Piotr Bała, pomysłodawca hackathonu.

– Zaprojektowanie optymalnej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest jednym z takich wyzwań. W dzisiejszym świecie zastosowanie superkomputerów przy tego typu zadaniach będzie tylko rosło – dodaje.

Wśród problemów, z którymi będą musieli zmierzyć się uczestnicy hackathonu, znajdą się m.in. stosunkowo małe zasięgi samochodów elektrycznych (100-250 km), jak również długi czas ładowania akumulatorów. Jak informuje UW, studenci będą mieli do dyspozycji dane z OpenStreetMap oraz superkomputery ICM UW.

Polski samochód elektryczny chce zbudować prawie 200 firm

Hackathon “Smart Charge – inteligentna elektromobilność” odbędzie się 15 i 16 lutego w Centrum Technologii ICM w Warszawie, a jego organizatorami są Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM UW) oraz firma Innogy Polska.

W imprezie mogą wziąć udział zespoły programistów liczące od 2 do 4 osób, w których skład mogą wejść nie tylko studenci, ale również osoby spoza uczelni. Zwycięzcy zawodów otrzymają nagrodę w wysokości 4 tys. zł.

“Smart Change” będzie drugą imprezą z cyklu Wielkich Wyzwań Programistycznych, czyli hackathonów zorganizowanych na ICM UW z myślą o programistach, którzy chcą zmierzyć się z problemami wymagającymi przetwarzania dużych zbiorów danych oraz przeprowadzania zaawansowanych obliczeń wielkoskalowych.

W pierwszej edycji imprezy, zatytułowanej “Map the Gap”, celem było opracowanie układu sieci światłowodowych, który umożliwiłby dostęp do szerokopasmowego internetu jak największej liczbie użytkowników zamieszkujących obszary wykluczone cyfrowo.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj