Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Studenci z Wrocławia stworzyli elektryczny motocykl. Maszyna ma szansę wystartować w Rajdzie Dakar

Studenci z Wrocławia stworzyli elektryczny motocykl. Maszyna ma szansę wystartować w Rajdzie Dakar
jwo/PAP
09.07.2018, o godz. 10:10
czas czytania: około 2 minut
0

Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali elektryczny motocykl LEM Thunder, który w lipcu wystartuje w zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie. Studenci dążą też do tego, aby motocykl wziął udział w Rajdzie Dakar.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Elektryczny motocykl został skonstruowany przez studentów działających w ramach Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych.

LEM Thunder to lekki motocykl crossowy. Pojazd waży 120 kg. Jak podkreślają konstruktorzy, na jednym ładowaniu baterii może przejechać 90 minut z prędkością 120 km/h. Moc jego silnika to 30 kW.

Prace nad motocyklem trwały ok. 11 miesięcy. Największą trudność sprawiła część elektryczna projektu. – Nie są to już małe moce. (…) Musimy poświęcić więcej czasu na testy, jak i zdecydowanie więcej pieniędzy na to, żeby motocykl był naprawdę na najwyższym poziomie – powiedział prezes Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Wojciech Pawlak . – Pierwszy raz korzystamy z tak wysokiej mocy i robimy tak pojemną baterię – dodał.

W produkcji motocykla zastosowano m.in. druk 3D oraz baterie litowo-jonowe. – To technologia, która mocno się rozwija. Polska za kilka lat ma być jednym z największych producentów baterii litowo-jonowych, więc myślę, że powinniśmy na uczelniach i w naszych projektach badać, jak bardzo wytrzymałe są takie baterie i jak zachowują się w warunkach ekstremalnych. Jeśli mamy w przyszłości przejść na pojazdy elektryczne, musimy mieć to naprawdę dopracowane – tłumaczył Pawlak.

Motocykl w połowie lipca wystartuje w zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w Barcelonie. Studenci PWr już pięciokrotnie brali udział w zawodach w Hiszpanii; w 2014 i w 2017 r. zajęli pierwsze miejsce, w innych latach zajęli miejsce trzecie.

Podczas zawodów zespoły zmierzą się zarówno w konkurencjach statycznych, gdzie ocenie podlegać będą szczegóły techniczne oraz biznesplan i w konkurencjach dynamicznych, gdzie motocykl przejdzie m.in. test zwrotności czy test na przyśpieszenie. Pojazd weźmie też udział w wyścigu na torze off-road oraz wyścigu endurance.

W sierpniu we Wrocławiu członkowie Koła Naukowego po raz pierwszy zorganizują polską edycję zawodów crossowych motocykli elektrycznych – Wrocław SmartMoto Challenge.

Studenci dążą też do tego, by LEM Thunder wystartował w styczniu w Rajdzie Dakar. – Jesteśmy po wstępnych rozmowach z organizatorami. Powiedzieli, że będą w stanie nam pomóc zorganizować punkty, w których kierowca będzie mógł wymienić szybko baterię. Jednak na razie staramy się pozyskać środki – wyjaśniał prezes koła.

– Przystosowując motocykl do Rajdu Dakar, ważna jest pojemna bateria oraz szybka jej wymiana, a także bardzo dużo filtrów powietrza, które uniemożliwią dostanie się pomiędzy elementy pyłów czy wody. Potrzeba będzie także bardziej wytrzymała rama. Teraz jesteśmy nastawieni na zawody w Barcelonie, wiec ramę wykonaliśmy z lekkich stopów aluminium – wymieniał Pawlak.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023