1 / 5

Tonące w kwiatach balkony, zielone posesje, zieleń na przystankach miejskich – to nie wizja przyszłości. Już niebawem zostanie rozstrzygnięty konkurs zatytułowany „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony” w Suwałkach. Miasto, w ramach pilotażu, zmienia też wygląd przystanków miejskich.

Już niedługo dowiemy się gdzie w Suwałkach znajdują się „tonące” w kwiatach balkony oraz najpiękniejsze zielone posesje. Trwają prace pięcioosobowej komisji konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”. Powołany przez Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni zespół w ciągu najbliższych kliku tygodni dokona przeglądu zgłoszonych do konkursu obiektów.

Ocenie będzie podlegać wyłącznie żywa zieleń, a przy ustaleniu werdyktu komisja weźmie pod uwagę m.in. oryginalność kompozycji, poziom utrzymania zieleni, ogólny wygląd estetyczny obiektu czy też wpływ kompozycji na dekorację i estetykę miasta.

Siedem kategorii

To już XXIV edycja konkursu, którego organizatorem jest Prezydent Miasta Suwałk a koordynatorem Zarząd Dróg i Zieleni. W ten sposób miasto chce zaangażować jak największą liczbę mieszkańców w celu  poprawy estetyki miasta, rozwoju zróżnicowanych form zieleni w mieście oraz kształtowania postaw proekologicznych.

Zgłoszone do konkursu obiekty oceniane są w siedmiu kategoriach:

  • balkony, tarasy;
  • zieleń na terenie placówek oświatowych;
  • ogródki przydomowe przy budynkach wielorodzinnych (zabudowa blokowa);
  • ogródki przydomowe przy domach wolnostojących i w zabudowie szeregowej;
  • zieleń na terenie zakładów pracy do 1000 m kw. powierzchni zagospodarowanej zielenią;
  • zieleń na terenie zakładów pracy powyżej 1000 m kw. powierzchni zagospodarowanej zielenią;
  • ogrody działkowe wytypowane przez Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Na laureatów konkursu, których poznamy najpóźniej na początku września, czekają nagrody finansowe w postaci voucherów od 250 do 750 zł do wykorzystania w jednym ze sklepów ogrodniczych na terenie Suwałk. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymują vouchery o wartości 100 zł.

Pilotażowe zielone przystanki

Kolejna “zielona informacja” z Suwałk dotyczy zazielenienia przystanków suwalskiej komunikacji miejskiej – w najbliższym czasie dwa z nich zmienią swoje oblicze. W ramach programu pilotażowego będącego odpowiedzią na wniosek złożony do Prezydenta Miasta Suwałk przez radnego Rady Miejskiej Marka Zborowskiego-Weychmana, wiaty przystankowe przy ul. Mickiewicza (przystanek „Mickiewicza/Pogotowie”) oraz przy ul. Pułaskiego (przystanek „Pułaskiego/Biedronka”) zostaną przyozdobione kwiatami.
Po bokach wiat pojawią się tawuły japońskie (łac. Spiraea japonica) oraz pięciornik krzewiasty (łac. Dasiphora fruticosa). Natomiast z tyłu wiaty została zamontowana specjalna krata, po której w przyszłości będzie piąć się winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Wykonaniem nasadzeń oraz pielęgnacją „zielonych przystanków” zajmą się pracownicy Działu Zieleni Miejskiej.

Czytaj więcej

Skomentuj