1 / 5

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach rozpoczął nasadzenia 225 drzew na suwalskich bulwarach. Za szpadle chwycili również Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta, którzy posadzili dziesięć sztuk ponad 3-metrowych sadzonek.

Na bulwarach w miejscu rozpoczętych nasadzeń dominować będą klony (tatarski i pospolity), ale nie zabraknie także Dębu szypułkowego, Olszy czarnej i egzotycznych gatunków takich jak Skrzydłoorzech kaukaski i Korkowiec amurski.

– Kontynuujemy nasadzenia drzew na suwalskich bulwarach rozpoczęte rok temu. Łącznie na terenie pomiędzy ulicami Bakałarzewską i 24 sierpnia rosnąć będzie ponad 400 nowych drzew – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Tej jesieni na terenie całego miasta przybędzie w sumie 501 drzew i krzewów: dokładnie 465 drzew i 36 krzewów. Oprócz bulwarów zostaną posadzone m.in. przy ul. Grunwaldzkiej, Jagiełły czy Pileckiego.

Rozbudowa miejskiego drzewostanu i nasadzenia kompensacyjne

Nasadzeń dokonuje dział zieleni miejskiej oraz dwie firmy, które realizowały inwestycje na terenie miasta. W przypadku zarządu dróg i zieleni są to głównie działania wynikające z realizacji przyjętego na ten rok planu rozbudowy miejskiego drzewostanu.

Dodatkowo zostaną wykonane nasadzenia zastępcze, które pojawią się w miejscu usuniętych drzew. Te nazywane są również „nasadzeniami kompensacyjnymi” i mają na celu zachowanie równowagi w drzewostanie po wycince drzew uszkodzonych, obumarłych, które ze względu na swój stan zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców.

Nasadzenia zastępcze wykonywane są również na skutek wycinki drzew z uwagi na prowadzone inwestycje. Miało to miejsce m.in. przy budowie bulwarów nad Czarną Hańczą czy też wznoszeniu zabudowy wielorodzinnej przy ul. Sikorskiego. Najlepszy czas na sadzenie nowych drzew lub krzewów to wiosna lub jesień.

Webinarium dotyczące drzew

Redakcja miesięcznika Zieleń Miejska zaprasza na webinarium: Drzewa –  utrzymanie i standardy pielęgnacji drzew. Webinarium odbędzie się 16 listopada – dla pracowników jednostek samorządowych udział w wydarzeniu jest bezpłatny ale obowiązuje rejestracja: szczegóły oraz formularz rejestracji.

Czytaj więcej

Skomentuj