Gdańsk, Gliwice, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz – to miasta które mogą pochwalić się tytułem „Lidera Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią” w 2019 r.

Mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.

W ostatniej edycji konkursu na liderów zrównoważonego gospodarowania przestrzenią, organizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, kapituła szczególną uwagę przywiązywała do oceny sposobu gospodarowania przestrzenią poprzez ustalone kryteria: realizowanej wizji rozwoju przestrzennego miasta; partycypacji; oszczędnego gospodarowania przestrzenią jako zasobem nieodnawialnym; ochrony i wykorzystania zabytkowych fragmentów miasta i rewitalizacji.

Kapituła konkursu  zdecydowała ostatecznie, że tytuł lidera trzeciej edycji konkursu w roku 2019 otrzymają:

 • w kategorii miast wojewódzkich – Gdańsk;
 • w kategorii miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) – Gliwice;
 • w kategorii miast powiatowych – Świdnica;
 • w kategorii pozostałych miast – Radzionków i Stary Sącz.

Organizatorom konkursu zależy na wzmocnieniu profesjonalizmu i podnoszeniu kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, a także na kreowaniu pozytywnego wizerunku władz samorządowych. Podkreślają, iż “tegoroczna edycja konkursu pokazała, że mimo postępującej zapaści, w jakiej znajduje się od lat polskie planowanie przestrzenne oraz braku wyczekiwanych rozwiązań systemowych w tym zakresie, część włodarzy miast prowadzi mądrą i odpowiedzialną gospodarkę przestrzenną.”

Laureatów uhonorowano podczas Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach.

Czytaj więcej

1 Komentarz

 1. A czy organizatorzy konkursu byli w Gliwicach?
  1. Tkanka miejska przecięta na pół prze drogową trasą średnicową. W miejscu nad tunelem plac zagospodarowany byle jaką trawą i drzewami w doniczkach które usychają.
  2. Plac Piastów to antywizytówka miasta.
  3. Wycinka drzew bez nasadzeń w centrum miasta.
  4. Zaniedbana zieleń przyuliczna.

Skomentuj