Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Świnoujście rozważa budowę transgranicznej spalarni odpadów

Świnoujście rozważa budowę transgranicznej spalarni odpadów
Bartłomiej Leśniewski
07.06.2023, o godz. 9:55
czas czytania: około 2 minut
1

Miasto Świnoujście rozważa zbudowanie instalacji termicznego przetwarzania odpadów – podaje Radio Szczecin. Byłaby to pierwsza w Polsce transgraniczna ITPOK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Instalacja miałaby bowiem odsługiwać obie części wyspy Uznam, polską i niemiecką. – Taki pomysł padł z ust Janusza Żmurkiewicza, prezydenta Świnoujścia podczas spotkania z niemieckimi samorządowcami – relacjonuje szczecińska rozgłośnia.

Pomysł prezydenta

Janusz Żmurkiewicz o pomyśle powstania w Świnoujściu spalarni śmieci i odbioru odpadów od zachodnich sąsiadów rozmawiał z niemieckimi samorządowcami. Jego zdaniem taka inwestycja rozwiązałoby wiele problemów.

– Spalarnia wytwarzała by ciepło. Będzie wymagała naprawdę więcej śmieci, jak my dzisiaj produkujemy. Jeżeli można przewieźć odpady z wyspy Uznam i za te odpady skasować sąsiadów, to jest interes – mówi prezydent Świnoujścia.

Reakcja opozycji

– Pomysłu zdaniem opozycji przekreślać nie należy, jednak należy się zastanowić – mówi Joanna Agatowska, radna SLD.

Poskreśla, że idea obniżania kosztów wywozu śmieci, jest jak najbardziej potrzebna.-  Natomiast czy ma być to spalarnia? Powinno to być poddane głębokiej analizie, wcześniejszym rozmowom w naszym gronie samorządowym i dopiero w następnej kolejności przedstawianie tego na szerszym forum – mówi Agatowska.

Radio Szczecin podaje, że wstępnie przedstawiony plan, choć mówi się o nim oficjalnie, nie zakłada jeszcze szczegółów inwestycji, ani jej lokalizacji.

Rządowe wsparcie

NFOŚiGW przygotował specjalny program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów. Jego realizacja miała pomóc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej z jednej strony oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów z drugiej. W programie zarezerwowano 3 mld zł. Z tej puli 2 mld zł to środki pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego (FM) – nowego instrumentu Unii Europejskiej skierowanego na unowocześnianie sieci energetycznych i poprawę efektywności energetycznej.

Duże zainteresowanie programem wsparcia finansowego dla inwestycji w instalacje termicznego przekształcania odpadów oraz ciepłownictwa świadczy oczywiście o tym, iż mamy do czynienia z realną potrzebą powstawania instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie odpadów nienadających się do recyklingu i równocześnie takich, które nie mogą być składowane. Co więcej, warto podkreślić, zwłaszcza w kontekście kryzysu energetycznego, że instalacje odzysku energii z odpadów pozwalają na produkcję stosunkowo niedrogiego ciepła.

Niewykluczone jednak, że Świnoujście budując instalację transgraniczną może liczyć na dodatkowe środki pochodzące z innych niż NFOŚiGW unijnych form wspierania współpracy transgranicznej w dziedzinie ekologii.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Gość

Komentarz #247014 dodany 2023-06-12 09:00:03

Poje..ło tego Janusza

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024