Tematem rozmów była kwestia zatwierdzania taryf wodno-ściekowych, potrzeb inwestycyjnych sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w związku z wyzwaniami związanymi z wdrażaniem m.in. dyrektywy 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz kończącymi się negocjacjami nowej dyrektywy dot. ścieków komunalnych.
Deklaracja dobrej współpracy
Jak podkreśla w swoim oficjalnym oświadczeniu obecne kierownictwo PGW Wody Polskie: „Właściwe przygotowanie wniosku taryfowego, możliwego do zatwierdzenia przez regulatora, jest wspólnym zadaniem Wód Polskich, samorządów i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Natomiast powszechny i sprawiedliwy dostęp do bezpiecznej wody pitnej po przystępnej cenie, to jeden z podstawowych celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 ONZ. W Polsce za realizację tego celu odpowiadają samorządy, nie należy także zapominać, że ceny za wodę i ścieki muszą uwzględniać również potrzeby spółek wod.-kan. – m.in. konieczność utrzymania i dalszego rozwoju infrastruktury, związanego także z rozwojem prawodawstwa w tym obszarze.” – zapewniają Wody Polskie i dodają, że: – „Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jest wspólną potrzebą wszystkich, dlatego dobra współpraca między Wodami Polskimi a przedsiębiorstwami wod.-kan. w zakresie ustalania realnych cen taryf jest kluczowa dla zapewnienia wysokiej jakości usług mieszkańcom i sukcesywnego rozwoju sektora wodociągowo-kanalizacyjnego.”
Taryfowe doświadczenia branży wod-kan
– Dziękuję Panu Prezesowi za spotkanie i możliwość omówienia najważniejszych problemów dotyczących sektora wodociągowo-kanalizacyjnego – powiedziała podczas spotkania prezes Wód Polskich dr Joanna Kopczyńska. – Proces zatwierdzania taryf wodno-ściekowych jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście sytuacji gospodarczej i geopolitycznej wywierającej wpływ na dynamikę zmiany cen w Polsce – podkreślała prezes PGW Wody Polskie.
Natomiast prezes IG WP, Paweł Sikorski przedstawił szefowej PGW Wody Polskie m.in. aktualną sytuację finansową branży na podstawie danych ankietowych oraz benchmarkingu. Omówił też doświadczenia branży w zakresie dotychczasowego procedowania wniosków taryfowych, w tym rozbieżności w poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, a także wniosków wynikających z treści orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych.
Trójstronne spotkania z Ministrem Infrastruktury
– Dziękuję za otwartość i zrozumienie dla problemów przedsiębiorstw wod.-kan., w szczególności za merytoryczne ustosunkowanie się do konieczności podjęcia prac legislacyjnych, w tym prowadzenia trójstronnych spotkań wraz z Ministerstwem Infrastruktury, w zakresie ustabilizowania sytuacji taryfowej spółek wod.-kan., z uwzględnieniem ich dramatycznej sytuacji finansowej – podkreślał prezes Paweł Sikorski.
Wody Polskie gotowe do rozmów
Natomiast prezes PGW Wody Polskie dr Joanna Kopczyńska, zadeklarowała otwartość na postulaty wodociągowców i gotowość do podjęcia rozmów, tak by wypracować jak najlepsze rozwiązania, które z jednej strony zapewnić mają mieszkańcom gmin stabilne ceny i wysoką jakość usług, a z drugiej zagwarantować możliwość dalszego rozwoju infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.
Komentarze (0)