W Szczecinie przybywa drzew. Na Osowie posadzone zostały m.in. świerki, dęby w okolicach Arkonki. Na Prawobrzeżu 8000 sosen ma stworzyć naturalną strefę ograniczającą hałas i zanieczyszczenia pochodzące z pobliskiej autostrady.

– Każdego dnia obsadzamy nowe miejsca – przyznają pracownicy lasów miejskich ze Szczecina. – Jeździmy w różne rejony miasta. Skupiamy się przede wszystkim na terenach, które są często odwiedzane przez mieszkańców. Również na takich, gdzie mieszkańcy – głównie Prawobrzeża – narzekają na zbyt małą ilość zieleni i uciążliwość z tym związaną.

Sosny, świerki, dęby

Przy autostradzie A6 posadzonych zostało 8 tysięcy sosen. Naturalna strefa pomoże ograniczyć hałas przejeżdżających samochodów oraz zanieczyszczenia związane z nimi.

5 tysięcy świerków przybyło przy ulicy Miodowej, w okolicach Osowa. Kolejne na Prawobrzeżu przy ulicy Tczewskiej – tuż przy strefie przemysłowej.

Tysiącem dębów obsadzono obie strony ulicy od Międzyparkowej, aż po wiadukt na Arkońskiej. Powierzchnia z nowymi drzewami wyniosła tutaj pół pól hektara. Ciekawostką jest to, że dęby pochodzą z własnej, miejskiej szkółki. Wyhodowane zostały przez leśników z nasion pozyskanych w lasach miejskich Szczecina.

W najbliższym tygodniu sadzenie będzie kontynuowane. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni Szczecin wzbogacił się o ponad 2 hektary nowych lasów.

Będzie przetarg na kolejne nasadzenia

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie przygotowuje się jednocześnie do ogłoszenia przetargu na nasadzenia kolejnych drzew. Miasto przeznaczy na nowe nasadzenia aż 900 tysięcy złotych. Nawet pięciometrowe drzewa znajdą się w całym Szczecinie, we wszystkich dzielnicach – również w centrum. Zobaczymy je nie tylko w parkach, ale i pasach drogi. Objęte zostaną 3-letnią gwarancją i zabiegami pielęgnacyjnymi. Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nasadzeń. Posadzone zostaną jesienią 2021.

To kolejny rok z nasadzeniami

W ubiegłym roku, w ramach podobnego przetargu, udało się posadzić 630 drzew. Kosztowały, wraz z gwarancją, 600 tysięcy złotych. Gatunki były bardzo zróżnicowane. Objęły m.in. robinie, lipy, jarząby, klony, wiśnie, platany, kasztanowce, buki, graby, świerki, daglezje czy brzozy.

Czytaj więcej

Skomentuj