Urząd miasta w Szczecinie wprowadza nowy sposób na segregowanie odpadów z tworzyw sztucznych. Większość z nich mieszkańcy nadal będą musieli wyrzucać do żółtych pojemników, ale niektóre, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, mają być wrzucane do czarnych pojemników. Z nich powędrują prosto do spalarni odpadów.

Miasto opracowało wytyczne dotyczące zasad segregacji, które mają znacząco zwiększyć jej efektywność. W pierwszej kolejności szczegółowe zasady obejmą frakcję tworzyw sztucznych i metalu, czyli pojemnik żółty. Zgodnie z nowymi wytycznymi bezwzględnie powinny do niego trafiać:

  • zgniecione butelki PET,
  • opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku),
  • opakowania po chemii i kosmetykach,
  • przezroczysta, bezbarwna folia,
  • puszki i opakowania metalowe.

Trudne do przetworzenia odpady, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, po wrzuceniu do pojemnika czarnego na zmieszane, zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w spalarni odpadów.

Wytyczne zostały zapisane w Regulaminie utrzymania porządku i czystości w gminie. Miasto od pewnego czasu koordynuje kampanią informacyjną skierowaną do mieszkańców, a do domków jednorodzinnych trafiają ulotki informujące o nowych zasadach. Mieszkańcy domów wielorodzinnych informacje otrzymają za pośrednictwem zarządców.

– Wrzucając do żółtego pojemnika wymienione odpady możemy mieć niemal pewność, że zostaną one przetworzone i zyskają tzw. drugie życie – wyjaśnia Paweł Adamczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Szczecin.

– Natomiast pozostałe, trudne do przetworzenia, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, po wrzuceniu do pojemnika czarnego na zmieszane, zostaną w naszej spalarni, bezpiecznie i bez szkody dla środowiska, wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – dodaje.

Czytaj więcej

Skomentuj