1 / 12

W szczecińskich Podjuchach trwa budowa Parku Wolności. Teren został już uporządkowany. Wytyczane oraz układane są na nim alejki. Gotowe są już także pierwsze elementy Szwajowego Ogrodu Literackiego.

Przy alejkach w nowym Parku Wolności ustawiona będzie mała architektura: ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz poidełko. W centralnej części parku pojawi się pierwsza publiczna fontanna na szczecińskim Prawobrzeżu. Jej średnica to 5,5 m. Dla najmłodszych wybudowany zostanie plac zabaw, dla osób aktywnych powstanie chodnik-bieżnia o długości 200 m, a dla właścicieli psów –  ogrodzony wybieg z urządzeniami sprawnościowymi.

W całym parku posadzone zostaną drzewa i krzewy o cennych walorach dendrologicznych oraz nowe trawniki. Łącznie nasadzonych zostanie 129 drzew, w tym 34 drzewa iglaste i 95 drzew liściastych. Będzie też 36 krzewów iglastych i 584 krzewów liściastych. Wybudowane zostanie oświetlenie parkowe.

Park Wolności to również miejsce dla dwóch projektów wybranych w ramach szczecińskiego budżetu obywatelskiego. Pierwszy z nich to „Freedom Szczecin – najlepszy plac zabaw w mieście”. W ramach inwestycji, na bezpiecznej nawierzchni wybudowany zostanie linowy plac zabaw w kształcie statku.

Drugim projektem jest Szwajowy Ogród Literacki poświęcony pisarce Monice Szwai. W ramach niego, na terenie parku, pod altaną ustawiona będzie rzeźba w postaci stołu zainspirowanego biurkiem pisarki. Widoczne są już efekty w postaci wykonanych pierwszych elementów instalacji, m.in. damskiej torebki. Na miejscu wszystkie rzeźby ustawione będą do końca października.

Zakończenie budowy Parku Wolności planowane jest na początek przyszłego roku. Jej koszt to 3,35 mln zł. Koszt Szwajowego Ogrodu Literackiego to dodatkowe 140 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj