Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji apeluje do mieszkańców tego miasta o zgłaszanie niedrożnych wpustów deszczowych. To ważne, szczególnie że wpustów (czyli popularnych “kratek”), zlokalizowanych wzdłuż ulicznych krawężników na obszarze Szczecina jest około 50 tysięcy.

– Dmuchamy na zimne mając w pamięci deszcze nawalne, nazywane deszczami „stuletnimi”, które nawiedziły Szczecin rok i dwa lata temu – informuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. – W ciągu paru godzin spadło wtedy sto litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Dlatego też czyścimy wpusty, udrożniamy kanalizację deszczową, dbamy o to, aby była w pełni sprawna.

Całoroczny dozór nad wpustami

Szczeciński ZWiK przez cały rok przy użyciu specjalistycznych samochodów ciśnieniowych czyści i konserwuje kanalizację oraz wpusty deszczowe.

– Z uwagi na stosunkowo dużą ich liczbę, czyli około 50 tysięcy sztuk, nie sposób wszystkich ich wyczyścić w krótkim czasie, stąd też nasze cykliczne działania – wyjaśnia rzecznik ZWiK Tomasz Makowski. – Jesienią zatykają je liście, a w tej chwili przyczyną zapychania jest piasek, zanieczyszczenia i wszystko co spływa z ulic blokując swobodny przepływ wody deszczowej.

Telefon 994 

Niedrożne wpusty uliczne można zgłaszać telefonicznie pod numerem telefonu: 994.

Czytaj więcej

Skomentuj