Na konferencji prasowej we wtorek Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że w związku ze zmianami klimatycznymi codziennością stają się upały.
💬Ministra @AgaBak: Jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, #PaństwowaInspekcjaPracy i Instytutu Medycyny Pracy, o to, aby wspólnymi siłami zastanowić się, co możemy zrobić, by lepiej chronić pracowników w warunkach upałów,… pic.twitter.com/ssiGQTbEBt
— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV__PL) July 30, 2024
Dobry klimat w pracy
Przypomniała, że w prawie pracy są przepisy regulujące warunki pracy w wysokich temperaturach, jak obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do napojów czy możliwość skrócenia czasu pracy, gdy temperatura w miejscu pracy przekracza 28 st. C.
Zdaniem Dziemianowicz-Bąk przepisy te są rozproszone po różnych rozporządzeniach i kodeksach. Zapowiedziała, że MRPiPS opublikuje broszurę zbierającą te rozwiązania pt. “Dobry klimat w pracy” w celu ułatwienia pracownikom i pracodawcom dostępu do tych przepisów.
💬Ministra @AgaBak: Aby upowszechnić wiedzę na temat tego, jak chronić pracowników w warunkach wysokich temperatur, zdecydowaliśmy się wydać broszurę pn. “Dobry klimat w pracy”, którą będziemy dystrybuować zarówno kanałami elektronicznymi jak i tradycyjną pocztą. Tak, żeby… pic.twitter.com/2xXSNedHSm
— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV__PL) July 30, 2024
Potrzebne zmiany prawa
Zapowiedziała, że resort rozpoczął też pracę nad zmianami ustaw i rozporządzeń po to, by w następnym sezonie letnim można było jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pracowników.
“W pierwszej kolejności zabieramy się do zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym chcemy określić jako obligatoryjne pewne działania, które będzie musiał podjąć pracodawca, żeby w sytuacji, kiedy temperatura przekracza 28 st. C pozwolić pracownikom na lepsze funkcjonowanie w bezpieczniejszych warunkach” – mówiła.
Zapowiedziała, że proponowane rozwiązania mogą dotyczyć m.in. zainstalowania klimatyzacji w miejscu pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, to zapewnienie pracownikom napojów, pomieszczenia chłodzącego, skrócenie czasu pracy czy zorganizowanie przerwy na schłodzenie się.
“Wszystkie te kwestie będziemy regulować w rozporządzeniu, które już jest w przygotowaniu, a tam, gdzie konieczne będą dodatkowe zmiany ustawowe i legislacyjne, będziemy nad nimi szeroko dyskutować w ramach Rady Dialogu Społecznego” – przekazała.
Komentarze (0)