Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Szyszko: wyrok ws. Puszczy Białowieskiej zapadnie w połowie kwietnia

Szyszko: wyrok ws. Puszczy Białowieskiej zapadnie w połowie kwietnia
jwo/PAP
19.12.2017, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
0

Spodziewamy się, że Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok ws. Puszczy Białowieskiej w połowie kwietnia - ocenił minister środowiska Jan Szyszko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak mówił minister, pierwszej oceny należy się spodziewać w połowie lutego, “a postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w połowie kwietnia”.

We wtorek 12 grudnia odbyła się rozprawa przed TSUE co do sporu między Komisją Europejską a Polską ws. Puszczy Białowieskiej. Trybunał zdecydował, że opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie dotyczącej Puszczy Białowieskiej ma zostać wydana 20 lutego.

Komisja zarzuca Ministerstwu Środowiska, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej naruszyło art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000.

Chodzi m.in. o to, że zgodnie z art. 6 dyrektywy siedliskowej polskie władze, chcąc zgodzić się na większą wycinkę, powinny dokonać odpowiedniej oceny skutków takich działań na środowisko. Według KE i ekologów Polska tego nie zrobiła.

Minister Szyszko uważa z kolei, że Puszcza Białowieska wymaga działań ochronnych, chodzi m.in. o usuwanie zaatakowanych przez korniki drzew, bo w przeciwnym razie mogą z niej zniknąć niektóre gatunki. Zwrócił się też do Trybunału, aby ten oddalił pozew Komisji Europejskiej.

– Polska w 100 proc. reprezentuje prawo Unii Europejskiej, (…) równocześnie to prawo (dyrektywa siedliskowa i ptasia – PAP) implementuje – mówił po rozprawie.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki deklarował, że Polska będzie respektować ostateczny wyrok TSUE po wyczerpaniu całej ścieżki obowiązującej w procesie wydawania decyzji przez Trybunał.

Morawiecki podkreślił, że “spójność prawa europejskiego i jego stosowanie” są dla Polski “wartością bardzo istotną”. Szef rządu wyraził ponadto ufność, że w trakcie obecnej fazy dyskusji z Trybunałem “różne głosy eksperckie mogą jeszcze różnych ludzi przekonać”.

– Jednak dla nas spójność prawa europejskiego i jego stosowanie, kompetencje ujęte w traktacie, w ramach tzw. acquis communautaire (dorobku prawnego Unii), są wartością bardzo istotną i oczywiście będziemy przestrzegać wyroku ETS po wyczerpaniu tej całej ścieżki, która obowiązuje w procesie wydawania decyzji – zapewnił premier.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024