Olsztyn. Kolejny aresztowany ws. składowania niebezpiecznych odpadów
Sąd aresztował 44-letniego Jakuba K., który jest związany z grupą zajmującą się transportem i składowaniem toksycznych odpadów.
Łącznie artykułów: 36.
Sąd aresztował 44-letniego Jakuba K., który jest związany z grupą zajmującą się transportem i składowaniem toksycznych odpadów.
Służby uderzyły w zorganizowaną grupę przestępczą, która uczyniła sobie stałe źródło dochodu z nielegalnego gospodarowania odpadami niebezpiecznymi. W wyniku skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zatrzymano 16 osób zamieszanych w proceder składowania 8 tysięcy ton toksycznych substancji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
140 podejrzanych, 56 składowisk toksyn i miliard złotych strat – to bilans śledztwa przeciwko mafii śmieciowej prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach. Tylko w lutym 2026 roku służby przejęły mienie warte miliony złotych, uderzając w transportowy kręgosłup grupy. Ujawniamy, jak przestępcy łączyli "zbrodnię vatowską" z brutalną siłą pseudokibiców, by zarabiać na nielegalnych odpadach kosztem bezpieczeństwa państwa.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, działając pod nadzorem prokuratury, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem odpadów na terenie powiatów słupskiego i kościerskiego.
Na trzy miesiące aresztował Sąd Rejonowy w Bolesławcu mężczyznę podejrzanego o nielegalny wywóz odpadów. 52-latek porzucił w miejscowości Różyniec m.in. 14 beczek z substancją chemiczną i różne śmieci. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Zielonej Górze trzy osoby w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. To efekt śledztwa w sprawie powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także aresztach śledczych i prokuraturach. Postępowanie przygotowawcze nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.
Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych trudniących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku przeprowadzonych w ostatnim czasie realizacji zatrzymano 34 osoby, z których 14 zostało tymczasowo aresztowanych.
Zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska corocznie zobowiązany jest do przedłożenia do 31 maja, ministrowi właściwemu ds. klimatu sprawozdania z działalności IOŚ za rok poprzedni. Raport taki zawiera informacje dotyczące wszystkich działań realizowanych przez IOŚ w danym roku. Jakie były priorytety działalności IOŚ w roku 2023? Ile kontroli zrealizowano w roku 2023 i w ilu przypadkach stwierdzono naruszenia? Oto wybrane informacje i dane dotyczące przede wszystkim działalności kontrolnej Inspekcji Ochrony Środowiska w roku 2023.
Policjanci z Gdańska i inspektorzy WIOŚ odkryli nielegalne składowisko odpadów na terenie gdańskiej dzielnicy Sobieszewo. W trakcie działań zapobiegli również rozładowaniu 18 ton niebezpiecznych substancji, które były na naczepie ciężarówki.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zrealizowali kolejny wątek śledztwa nad "mafią śmieciową". Zatrzymano dwóch mężczyzn osoby. Wg szacunków od początku roku mogli oni zarobić na działalności przestępczej co najmniej 800 tys. zł. Teraz grozi im nawet 10 lat więzienia.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku powziął informację o tym, że przedsiębiorca ze Słupska posługuje się sfałszowaną decyzją na zbieranie odpadów. Po zweryfikowaniu dokumentów z Urzędem Miejskim w Słupsku ustalono, że wydanie takiej decyzji wskazanemu podmiotowi nie miało miejsca.
W Lille we Francji odbywają się międzynarodowe ćwiczenia kontrolne pn. „Operation Clean Territories”. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu UNITE, a stronę Polską reprezentuje przedstawiciel Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
- Polska złożyła do KE skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady; to pierwszy krok postępowania przed TSUE - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak wskazała podczas konferencji prasowej, w Polsce jest 35 tys. ton nielegalnych odpadów, które zostały przywiezione z Niemiec i porzucone na siedmiu składowiskach. - W wyniku braku działań ze strony niemieckiego rządu, składamy skargę do TSUE na Niemcy ws. nielegalnie wwiezionych odpadów - powiedziała minister.
"Smród płonących odpadów w Zielonej Górze. Smród setek bezkarnych nielegalnych składowisk. Smród pisowskiej korupcji w całej Polsce. Kaczyński i Sasin na pikniku" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk. "Śmierdzą śmieci sprowadzane masowo za Pana rządów Panie Donaldzie Tusku. Pozostawione mieszkańcom w wielu dziwnych miejscach niebezpieczne odpady" - odpowiedziała wpisem na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Inspektorzy WIOŚ z Gdańska nałożyli milionową karę na spółkę zajmującą się gospodarowaniem odpadami na terenie Gdańska i powiatu gdańskiego za przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia. Odpady komunalne były mieszane z ziemią i zakopywane na terenie żwirowni.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska. Za uchwaleniem ustawy głosowało 235 posłów, 218 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej w głosowaniach posłowie odrzucili wszystkie 15 poprawek, które zostały złożone przez posłów opozycji i wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości.
Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, inspektorzy tej instytucji od stycznia 2022 do końca czerwca 2023 roku przeprowadzili ponad 3 tysiące kontroli. W tym okresie wydano decyzje nakładające administracyjne kary pieniężne na kwotę ponad 38,5 mln zł. W 2022 r. statystycznie co druga kontrola kończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi zainaugurowano w środę pierwsze z cyklu szkoleń z przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej organizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ciągu roku ma wziąć w nich udział 1,2 tys. policjantów z całego kraju.
Blisko 16 ton odpadów opon do samochodów ciężarowych ujawnili inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działania przeprowadzili wraz z kolegami z Norwegii. Odbiorcy odpadów grozi kara nawet do 100 tysięcy złotych.
W Mielcu powstał Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Sześciu inspektorów, wyposażonych w drony i georadary, będzie tropić przestępców środowiskowych. Tych, którzy nielegalnie pozbywają się odpadów - podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mielecka grupa będzie działać na terenie trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.
Nieco ponad 1003 tony odpadów w 148 lokalizacjach – to bilans w 2022 roku działań Urzędu Miasta Torunia związanych z usuwaniem nielegalnych miejsc deponowania odpadów na terenie gminy.
Czterech mężczyzn trafiło do aresztu i usłyszało zarzuty po przeprowadzonej przez WIOŚ interwencja w Żeleźniku na Dolnym Śląsku. Jeden z nich – zarzut czynnej napaści funkcjonariusza po tym jak usiłował przejechać koparką inspektora WIOŚ.
Tragiczny finał mogła przynieść interwencja inspektorów dolnośląskiej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Kierowca, który został przyłapany przez nich na nielegalnym zrzucie odpadów próbował przejechać inspektorów autem.
Jak podaje WIOŚ w Warszawie, w dniu 11 stycznia 2023 r., podczas prowadzonych czynności w terenie, inspektorzy WIOŚ w Warszawie Delegatury w Mińsku Mazowieckim ujawnili nielegalne postępowanie z odpadami komunalnymi.
Wydział zwalczania przestępczości środowiskowej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku zainaugurowano w środę z udziałem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby oraz p.o. GIOŚ Magdy Gosk. Ma on umożliwić skuteczniejszą walkę z przestępstwami środowiskowymi na Podlasiu.