Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: szczury

Łącznie artykułów: 14.

Szczury problemem w miastach Zachodu; naukowcy mówią o „wyjątkowo korzystnych warunkach dla gryzoni”

Szczury problemem w miastach Zachodu; naukowcy mówią o „wyjątkowo korzystnych warunkach dla gryzoni”

21.08.2025
0

W wielu zachodnich miastach narasta problem szczurów, które w sprzyjającym klimacie rozmnażają się szybciej niż kiedykolwiek – wynika z badań opublikowanych w Science Advances. Wzrost liczby gryzoni notują m.in. Amsterdam, Toronto i Nowy Jork, a eksperci ostrzegają, że zjawisko może się pogłębiać wraz z ociepleniem klimatu i rosnącymi górami odpadów w miastach.

Od kwietnia w Poznaniu obowiązkowa deratyzacja

Od kwietnia w Poznaniu obowiązkowa deratyzacja

23.03.2025
0

W kwietniu w Poznaniu przeprowadzona zostanie obowiązkowa deratyzacja, której celem jest ograniczenie populacji gryzoni i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób, które mogą przenosić szczury i myszy. Przebieg akcji będzie monitorowany m.in. przez straż miejską.

Eksperci: miejsce kotów jest w domu

Eksperci: miejsce kotów jest w domu

Kot jest zwierzęciem domowym i nie powinien żyć na wolności, ani być wypuszczany luzem z domu – oceniają eksperci. W Polsce ofiarami kotów wolnożyjących i wychodzących pada co roku ponad 0,6 mld ssaków i niemal 150 mln ptaków; wiele z nich to gatunki chronione – alarmują.

Szczury. W wielu miastach to problem trudny do rozwiązania

Szczury. W wielu miastach to problem trudny do rozwiązania

23.03.2023
0

Problem ze szczurami jest w wielu miastach świata trudny do rozwiązania; podejmowano wiele strategii ograniczania populacji tych gryzoni, ale skutek niemal zawsze był niesatysfakcjonujący – powiedziała w rozmowie z PAP dr Edyta Wincewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Poznań. Gryzonie w centrum i całoroczna deratyzacja w parkach

Poznań. Gryzonie w centrum i całoroczna deratyzacja w parkach

09.03.2023
0

W miejskich parkach deratyzacja prowadzona jest przez cały rok, aby zminimalizować zagrożenie ze strony gryzoni. Jednak, aby była ona skuteczna, ważne jest również zachowanie odwiedzających – podkreśla poznański magistrat i apeluje, by nie zostawiać w parkach resztek jedzenia.

Akcja deratyzacyjna

Akcja deratyzacyjna

Deratyzacja to obowiązek prawny, koordynowany przez jednostkę samorządu terytorialnego wobec właścicieli i zarządców nieruchomości. Intencja ustawodawcy, mająca na celu kontrolę populacji szkodników, wynika wprost z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wrzesień i październik to zatem czas, gdy gminy organizują jesienną akcję deratyzacyjną. 

css.php
Copyright © 2026