Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: transformacja energetyczna w Polsce

Łącznie artykułów: 8.

Polska zabiega o wzmocnienie Funduszu Modernizacyjnego po 2030 r.

Polska zabiega o wzmocnienie Funduszu Modernizacyjnego po 2030 r.

20.05.2026
0

Od 2020 r. Polska uzyskała akceptację dla 30 programów priorytetowych o łącznej wartości ok. 53,5 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. To jedno z najważniejszych źródeł finansowania transformacji energetycznej, obejmujące m.in. termomodernizację budynków, rozwój OZE, modernizację ciepłownictwa, magazyny energii i poprawę efektywności energetycznej.

Transformacja energetyczna Śląska a miejsca pracy dla młodych

Transformacja energetyczna Śląska a miejsca pracy dla młodych

16.04.2026
0

Największym wyzwaniem transformacji energetycznej na Śląsku jest zapewnienie młodym ludziom pracy poza górnictwem – ocenił wiceminister energii Marian Zmarzły podczas konferencji w Rydułtowy. Jak podkreślił, od tego zależy, czy młodzi pozostaną w regionie i zwiążą z nim swoją przyszłość.

Tempo przechodzenia na OZE w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zaangażowanie dużego biznesu może je przyspieszyć

Tempo przechodzenia na OZE w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zaangażowanie dużego biznesu może je przyspieszyć

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej brutto w Polsce jest rekordowo niski – w ubiegłym roku wyniósł 56,2 proc. Energia z odnawialnych źródeł stanowiła 29,4 proc., o 2,3 pp. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu Forum Energii „Transformacja energetyczna w Polsce. Edycja 2025”. Udział OZE w końcowym zużyciu energii jest na znacznie niższym poziomie (według GUS w 2023 roku sięgał 16,5 proc.).

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

25.02.2025
0

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia, że mimo starań Polsce nie uda się osiągnąć redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Mamy wprawdzie rekordowy poziom 30 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ale polska gospodarka w dalszym ciągu jest wysokoemisyjna ze względu na spory udział węgla. OECD zaleca przyspieszenie dekarbonizacji i uproszczenie systemu wydawania pozwoleń dla nowych instalacji OZE. Rekomenduje także reformę podatków w transporcie.

css.php
Copyright © 2026