Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

PGG i AGH będą współpracować na rzecz dla transformacji energetycznej

PGG i AGH będą współpracować na rzecz dla transformacji energetycznej pixabay
ZM/PAP
20.02.2026, o godz. 8:00
czas czytania: około 3 minut
0

Polska Grupa Górnicza i Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczynają współpracę na rzecz transformacji terenów pogórniczych. Podpisany list intencyjny otwiera drogę do wspólnych prac nad wykorzystaniem infrastruktury kopalń m.in. do produkcji i magazynowania energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Polska Grupa Górnicza oraz Akademia Górniczo-Hutnicza zapowiedziały wspólne poszukiwanie rozwiązań dla przyszłych terenów pogórniczych. List intencyjny podpisali prezes PGG Łukasz Deja oraz prorektor ds. współpracy AGH Rafał Wiśniowski.

Jak podkreśla spółka, dokument stanowi pierwszy krok w kierunku wypracowania koncepcji zagospodarowania infrastruktury kopalń w sposób, który pozwoli nadać im nowe funkcje gospodarcze i stworzyć alternatywne miejsca pracy. Chodzi nie o likwidację, lecz o transformację – z wykorzystaniem istniejącego potencjału technicznego i kadrowego.

PGG jako operator transformacji

Od 1 stycznia br., na mocy znowelizowanej ustawy górniczej, PGG pełni rolę operatora transformacji zakładów górniczych. Spółka prowadzi w tym zakresie dialog z gminami górniczymi oraz innymi interesariuszami.

Prezes Łukasz Deja wskazuje, że współpraca z AGH ma pomóc w stworzeniu katalogu realnych projektów dla funkcjonujących dziś kopalń. Celem jest wypracowanie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły zostać wdrożone jako konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne, wpisujące się w proces transformacji energetycznej.

Transformacja przyspiesza szybciej, niż zakładano

Władze PGG przyznają, że odchodzenie od węgla energetycznego postępuje szybciej, niż przewidywała umowa społeczna dla górnictwa węgla kamiennego. Poziom produkcji osiągnięty w 2025 r. był pierwotnie planowany dopiero na 2033 r.

W latach 2015–2025 udział węgla (kamiennego i brunatnego) w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł z 78 proc. do 52 proc., natomiast udział OZE wzrósł z 14 proc. do 31 proc. Wydobycie węgla kamiennego energetycznego w kraju zmniejszyło się w tym czasie niemal o połowę, przy czym dynamika spadku w PGG była wyższa niż w innych spółkach – również w kontekście wysokiego importu surowca.

Skala działalności i wyzwania finansowe

PGG pozostaje największą spółką węglową w Polsce i Unii Europejskiej. Obecnie obejmuje siedem kopalń (13 zakładów wydobywczych) oraz cztery zakłady specjalistyczne. Zatrudnia ok. 35 tys. pracowników, a pośrednio generuje ok. 100 tys. miejsc pracy w regionie, m.in. wśród 3,5 tys. dostawców.

Spółka posiada 48 proc. udziału w krajowej produkcji węgla energetycznego, 37 proc. w dostawach do energetyki zawodowej, 50 proc. w dostawach do ciepłowni i przemysłu oraz 35 proc. w segmencie węgla opałowego.

Prognozowana strata netto PGG za ubiegły rok wynosi ok. 5 mld zł (o 1,4 mld zł mniej rok do roku) przy przychodach ze sprzedaży węgla na poziomie ok. 7,1 mld zł. W 2025 r. spółka wykorzystała 6 mln zł z dotacji do redukcji zdolności wydobywczych z ubiegłego roku (5,6 mld zł) oraz 0,8 mld zł zaoszczędzonych w 2023 r.

Współpraca z AGH ma być jednym z elementów budowania nowego modelu funkcjonowania PGG – opartego na bezpieczeństwie, stabilności i przewidywalności procesów, przy jednoczesnym wykorzystaniu kompetencji i majątku spółki do tworzenia alternatywnych miejsc pracy poza tradycyjnym górnictwem.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026